Άνετη και ωραία η Σαμπντόρια!

Με... φόρα από το διπλό στην Βερόνα η Σαμπντόρια επικράτησε με 3-1 της Κροτόνε

Σαμπντόρια με... φόρα από τη Βερόνα!

Λίγες ημέρες μετά το διπλό επί της Βερόνα, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι πήρε δεύτερη σερί νίκη στη Serie Α επικρατώντας εύκολα με 3-1 της ουραγού Κροτόνε που το πάλεψε αλλά δεν μπορούσε! Κάπως έτσι, οι Γενοβέζοι με αυτή τη νίκη πέρασαν στο πρώτο μισό του βαθμολογικού ταμπλό.

Στα του ματς, μετά από ένα πρώτο εικοσάλεπτο πίεσης και δημιουργίας αξιόλογων φάσεων, η Σαμπντόρια κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν το 26ο λεπτό όταν ο Γιάνκτο μοίρασε στον Ντάμσγκααρντ το 1-0, με τον δημιουργό να γίνεται σκόρερ ένα δεκάλεπτο μετά για το 2-0. Αυτό το τέρμα ξύπνησε κατά κάποιο τρόπο τους φιλοξενούμενους, που έφτιαξαν δύο φάσεις και στην τρίτη ένας αντίπαλος έκανε τη δουλειά γι αυτούς, αφού ο Νουάνκο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων για να γράψει το 2-1 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Κροτόνε ήξερε πως πρέπει να επιτεθεί, αλλά δεν μπορούσε να βγει και όλη μπροστά αφού αμυντικά δεν είναι και η καλύτερη ομάδα. Κάτι που φάνηκε στο 65ο λεπτό όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Έκνταλ, οι φιλοξενούμενοι ολιγώρισαν και ο Κουαλιαρέλα από κοντά έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 3-1.

Πηγή: sport-fm

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση