Ανατροπή παραμονής η Τορίνο

Κέρδισε την Σασουόλο με τρία γκολ στο φινάλε

Με ανατροπή, βγαλμένη μέσα από τα πιο τρελά όνειρα, η Τορίνο νίκησε 3-2 τη Σασουόλο, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Serie A. Η «γκρανάτα», αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 μέχρι το 77’, κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να φτάσει στη νίκη, που την φέρνει μετά από καιρό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Πλέον, έφτασε τους 23 βαθμούς και σκαρφάλωσε στη 17η θέση, βάζοντας από κάτω την Κάλιαρι, ενώ η Σασουόλο παρέμεινε στην 8η με 39.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το Τορίνο, καθώς προηγήθηκαν στο 6’ με τον Μπεράρντι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο 38’ από τον ίδιο παίκτη.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο, με την Τορίνο να πιέζει, αλλά να μην μπορεί να «βρει δίχτυα». Όλα αυτά μέχρι το 77’, όταν μείωσε το σκορ με τον Τζάτζα, που είχε μπει στο παιχνίδι πέντε λεπτά νωρίτερα. Στο 87’ ο Μαντραγκόρα ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι και στο 92’ ο Τζάτζα, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του, που μπορεί να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την υπόθεση-παραμονής.