Aνατροπή και διπλό για Φιορεντίνα (vid)

Άλμα προς τα «αστέρια» έκανε η Αταλάντα και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή. H «La Dea» κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Φιορεντίνα και ξέφυγε με τρεις βαθμούς από τη Ρόμα που βρίσκεται στην 5η θέση. Προηγήθηκαν οι «βιόλα», το γύρισε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκαζπερίνι.

Αταλάντα ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, καθώς στο 19ο λεπτό, ο Καστάιν έκανε το γύρισμα και ο Πάσαλιτς αστόχησε από κοντά με πλασέ ενώ στο 25’ ο Γκολίνι έδιωξε μετά από σουτ του Κουτρόνε. Ωστόσο στο 32’ δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό μετά από σουτ του Κιέζα έξω από την περιοχή κι έτσι οι «βιόλα» προηγήθηκαν με 1-0.

Στο 43’ ο Γκόζενς έκανε το γύρισμα για τον Πάσαλιτς, που πάσαρε αλλά είχε τον Ιγκόρ να σώζει.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και στο 49’ ο Γκόμες βρέθηκε φάτσα με τον Ντραγκόβσκι και τον πλάσαρε, ο κίπερ των «βιόλα» απέκρουσε αλλά ο Σαπάτα σε κενό τέρμα έκανε το 1-1.

Στο 55’ ο Πουλγκάρ εκτέλεσε όμορφα το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 63’ ο Γκολίνι έσωσε με τα πόδια το σουτ του Βλάχοβιτς και στο 72’ ο Μαλινόβσκι, που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς, βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ έκανε το 1-2.

Στο 90ο λεπτό η Αταλάντα άγγιξε το 3ο γκολ, αλλά ο Ντραγκόβσκι πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση μετά από σουτ του Γκόμες.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Μιλένκοβιτς, Ιγκόρ, Λιρόλα, Πετσέγια, Μπενάσι (85’ Μπαντέλι), Νταλμπέρ, Πουλγκάρ (79’ Σοτίλ), Κουτρόνε (46’ Βλάχοβιτς), Καστροβίλι, Κιέζα

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Ντζιμσίτι, Παλομίνο, Καστάιν, Γκόζενς, Γκόμες (90’ Ταμέζε), Ίλισιτς, Φρόιλερ, Πάσαλιτς (64’ Μαλινόβσκι), Σαπάτα

Πηγή: aek365.org

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση