Άλωσε το Μπενεβέντο η Αταλάντα και έπιασε τετράδα

Με πειστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Αταλάντα πήρε σπουδαία νίκη (2-0) στην έδρα της Μπενεβέντο

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με φόντο την έξοδο στο Champions League πέτυχε η Αταλάντα, με την ομάδα του Γκασπερίνι να επικρατεί 2-0 απέναντι στην Μπενεβέντο και να ανεβαίνει έστω και προσωρινά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στην Serie A, οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις 30 λεπτά για να καταφέρουν να διασπάσουν την σφικτή άμυνα της Μπενεβέντο. Ο Γιόζιπ Ίλισιτς με φανταστική ατομική ενέργεια χόρεψε όλη την αντίπαλη άμυνα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και μόλις λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50’, ισοφάρισαν στο παιχνίδι με τον Μάρκο Σάου.
Από εκεί και πέρα το ματς είχε ρόλο ξεκάθαρα για έναν πρωταγωνιστή, αφού η Αταλάντα φόρτσαρε στην επίθεση και με τα τέρματα των Ραφαέλ Τολόι (69’), Ντουβάν Ζαπάτα (71’), Λουίς Μουριέλ (86’) πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, εξανεμίζοντας της ελπίδες της Μπενεβέντο για θετικό αποτέλεσμα.