Άλωσε τη Φλωρεντία η Μπασκόνια

Εκπληκτική ματσάρα στο «Artemio Franchi» μεταξύ της Φιορεντίνα και της Σαμπντόρια με τους Γενοβέζους να παίρνουν τη νίκη με 1-2 και μαζί το πρώτο τους τρίποντο για φέτος. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, δημιούργησε πολλές και καλές ευκαιρίες ενώ μάλιστα θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι και νωρίτερα δεδομένου ότι είχε 11 τελικές εντός εστίας! Η Φιορεντίνα από την πλευρά της είχε την κατοχή, το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά ήταν και αρκετά ατυχή. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα εκπληκτικό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δημιουργούν συνολικά 31 τελικές εκ των οποίων οι 17 από αυτές εντός εστίας.

Η Φιορεντίνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με κεφαλιά του Κουαμέ, μετά από σέντρα του Μποναβεντούρα, που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 14' ο Βλάχοβιτς έκανε ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε Οντέρο. Πέντε λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους «βιόλα» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιράκι που πέρασε λίγο έξω. Η Σαμπντόρια απείλησε για πρώτη φορά στο 21' με σουτ του Ραμίες που πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κουαλιαρέλα σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ πάνω στον Ντραγκόφσκι.

Στο 26' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Καντρέβα που απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι, όπως και στο 36' προσπάθεια του Ντάμσγκαρντ. Ένα λεπτό αργότερα η Φιορεντίνα είχε καλή στιγμή με τον Οντέρο να αποκρούει σουτ του Μπονανεντούρα, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση η Σαμπντόρια έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Ραμίρες που απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών οι «βιόλα» απείλησαν ξανά, με τον Μποναβεντούρα να βγάζει σέντρα για τον Καστροβίλι που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Σαμπντόρια κέρδισε πέναλτι για κράτημα του Κετσερίνι στον Κουαλιαρέλα, με τον 37χρονο στράικερ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

Η Φιορεντίνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με τους Βλάχοβιτς και Κιέζα να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να σουτάρει αλλά ο Γιοσίντα έκοψε τελευταία στιγμή. Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών η Σαμπντόρια απείλησε με σουτ του Κουαλιαρέλα που πέρασε λίγο έξω, ενώ πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Καντρέβα κατέληξε στο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο 72' οι «βιόλα» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μιλένκοβιτς να περνά ωραία για τον Βλάχοβιτς που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1. Στο 76' η Σαμπντόρια σκόραρε με κοντινό πλασέ του Θόρσμπι αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι, ωστόσο στο 83' και μετά από διώξιμο του Οντέρο, η μπάλα έφτασε στον ξεχασμένο Βέρε που με απίθανη λόμπα νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-2. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Φιορεντίνα έχασε τεράστια ευκαιρία να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας με τον Κιέζα να σουτάρει από πλάγια θέση και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι!

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Κετσερίνι, Κάσερες, Μποβαβεντούρα, Άμραμπατ (86' Σαπονάρα), Καστροβίλι (82' Ντάνκαν), Μπιράκι, Κιέζα, Κουαμέ (58' Κουτρόνε), Βλάχοβιτς

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Τονέλι, Ογκέλο (84' Ρεγκίνι), Θόρσμπι, Έκνταλ (84' Παλούμπο), Ραμίρες (69' Άσκιλντσεν), Ντάμσγκαρντ (69' Βέρε), Καντρέβα (69' Λέρις), Κουαλιαρέλα