Τρίποντο τετράδας για Βιγιαρεάλ

Συνεχίζεται ο κατηφόρος της Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ έμεινε για 5ο σερί ματς χωρίς νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Λεβάντε, ενώ η Βιγιαρεάλ πέρασε από την Οσασούνα.

Συνεχίζεται ο κατήφορος της Σοσιεδάδ!

Για πέμπτο σερί ματς στο πρωτάθλημα, η Σοσιεδάδ έμεινε χωρίς νίκη αφού ηττήθηκε με ανατροπή στην έδρα της Λεβάντε (2-1), δείχνοντας πως είναι σε πολύ κακό φεγγάρι.

Ο Ισάκ, πάντως, στο 22ο λεπτό είχε δώσει το προβάδισμα στους Βάσκους, που λύγισαν όμως από την εξαιρετική Λεβάντε και τις μπόλικες απουσίες που είχαν! Ο Μαρτί έξι λεπτά μετά απάντησε για τους γηπεδούχους, που στάθηκαν τυχεροί αφού ακυρώθηκε γκολ της Σοσιεδάδ στην επανάληψη, και πήραν τη νίκη με τέρμα του Χόρχε ντε Φρούτος στο 87'!

Στο άλλο ματς που ξεκίναγε την ίδια ώρα, η Βιγιαρεάλ πέρασε με 3-1 από την έδρα της Οσασούνα και μπήκε τετράδα. Ο Ζεράρ Μορένο άνοιξε το σκορ για το "κίτρινο υποβρύχιο" μόλις στο 7ο λεπτό, για να έρθει ο Φερ Νίνιο στο 29' να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ενδιάμεσα (19'), μάλιστα, ο Αριδάνε είχε αποβληθεί και είχε αφήσει την Οσασούνα με παίκτη λιγότερα, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του.

Η Οσασούνα, πάντως, δεν τα παράτησε και βρήκε το γκολ με πέναλτι του Τόρες στο 70ο λεπτό, μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και αγχώνοντας την Βιγιαρεάλ , η οποία κατάφερε στο 86ο λεπτό να βρει το τρίτο γκολ με τον Μορένο ξανά και να κλειδώσει το τρίποντο.