«Τρένο» για τετράδα η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε!

Τρίτη σερί νίκη για την Μπιλμπάο, η οποία αυτή τη φορά διέλυσε 4-0 την Αλμερία

Πετάει η Μπιλμπάο! Η καλοδουλεμένη ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε τρίτη σερί νίκη και πέμπτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας αυτή τη φορά με το εμφατικό 4-0 της Αλμερίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γουίλιαμς που πέτυχαν τα δύο από τα τέσσερα τέρματα, ενώ με αυτή τη νίκη οι Βάσκοι έπιασαν την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση (με ματς περισσότερο) της βαθμολογίας με 16 πόντους, όντας στο -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Νίκο Γουίλιαμς έφτιαξε το 1-0 του αδερφού του, Ινιάκι, για να έρθει επτά λεπτά αργότερα ο Σανσέτ να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Μπιλμπάο. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να φτιάξουν κάποια σημαντική στιγμή.

Ο Ινιάκι σκόραρε στο 50’ αλλά το γκολ ελέγχθηκε στο VAR και ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ωστόσο, δώδεκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του να δημιουργήσει το γκολ που πέτυχε ο αδερφός του Νίκο, γράφοντας το 3-0. Λίγο πριν το φινάλε και συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό, ο Βέσγκα με εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι που «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Πηγή: sport fm.gr