Συνεχίζει να ονειρεύεται η Μπέτις

Παραμένει στις πρώτες θέσεις του ισπανικού πρωταθλήματος

Με μία τεράστια ανατροπή η Μπέτις επικράτησε της Χιρόνα με 2-1 για την 6η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόρχα Ιγκλέσιας. Στον άλλον αγώνα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε δύσκολα την Εσπανιόλ με 2-1 και με τα τρία γκολ να σημειώνονται στο πρώτο μέρος.

Μπέτις και Χιρόνα παρατάχθηκαν στο γήπεδο με διαφορετικούς στόχους και προσδοκίες. Αφενός οι γηπεδούχοι ήθελαν να παραμείνουν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι να θέλουν να σκαρφαλώσουν πάνω από το πρώτο μισό. Στο ‘7 ο Άρνο Μαρτίνεθ άνοιξε το σκορ για τη Χιρόνα. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μπόρχα Ιγκλέσιας απάντησε από την άσπρη βούλα για την ομάδα του και διαμόρφωσε το 1-1. Το δεύτερο μέρος κύλησε σε πιο αργό ρυθμό, λιγότερες ευκαιρίες και περισσότερα σκληρά μαρκαρίσματα. Εκείνος που λύτρωσε τη Μπέτις ήταν εκείνος που ξεκίνησε την ανατροπή. Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας στο ’71 χάρισε τη νίκη και τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να παραμείνουν στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος.

Κοντά στις πρώτες έξι προνομιούχες θέσεις της βαθμολογίας διατηρήθηκε η Ρεάλ Σοσιεδάδ (8η), έπειτα από την επικράτηση με 2-1 κόντρα στην Εσπανιόλ. Το σκορ άνοιξε ο Αλεξάντερ Σόρλοθ για τους γηπεδούχους στο ’17. Δεν πέρασε πολύ για τους Καταλανούς να απαντήσουν, με τον Εσπόσιτο στο ’19. Δέκα λεπτά αργότερα σε έναν εξωφρενικά γρήγορο ρυθμό που έλαβε το ματς, ο Μπράις Μέντεθ έβαλε εκ νέου μπροστά την Σοσιεδάδ. Στο δεύτερο μέρος η τακτική κυριάρχησε και οι φάσεις ήταν με το σταγονόμετρο. Ο ηλεκτρονικός πίνακας με το τελευταίο σφύριγμα έδειξε το σκορ όπως είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.