Στο κυνήγι της Ευρώπης με μαγικό Φεκίρ η Μπέτις

Η Μπέτις νίκησε με 2-0 τη Λεβάντε και παραμένει ολοζώντανη στο κυνήγι της εξόδου στην Ευρώπη. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μοράλες πλάσαρε από ιδανική θέση αλλά Ροντρίγκεθ έκοψε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντε Φρούτος πλάσαρε στη κίνηση και αστόχησε. Η Μπέτις απείλησε στο 28' με τον Φεκίρ να πλασάρει από αριστερά και τον Αΐτορ να διώχνει με τα πόδια. Στο επόμενο λεπτό, από την ίδια θέση αλλά με καλύτερες συνθήκες, ο Μορένο έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία. Γκουαδράδο στο 32' έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Αΐτορ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήρθε στο 55' με ωραίο σουτ του Κανάλες που βρήκε την πλαϊνή πλευρά των διχτυών. Τελικά το γκολ ήρθε στο 70' ο Φεκίρ έκανε εντυπωσιακή κούρσα από το κέντρο, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά για να γράψει το 1-0. Πανηγύρισε κρατώντας μια φανέλα του Τέγιο ο οποίος δεν αγωνίστηκε καθώς πέθανε ο πατέρας του. Η Μπέτις σκόραρε και στο 75' όταν μετά από κακή επέμβαση του Αΐτορ ο Χουάνμι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κανάλες έστρωσε για τον Φεκίρ και αυτός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία. Οι Μπέτικος πέτυχαν γκολ και στο 89' αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

ΡΕΑΛΜΠΕΤΙΣ:Μπράβο, Μαντί, ΒίκτορΡουίθ, ΆλεξΜορένο, ΓκίντοΡοντρίγκεθ (66'Καρβάλιο), Γκουαδράδο, Λαΐνες (66'Χουάνμι), Κανάλες, Φεκίρ, ΜπόρχαΙγκλέσιας (90'Χοακίν).

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αΐτορ, Μιραμόν (83'Ντουάρτε), Βέθο, Μπάρντι, Πιέρ, Κλερκ, Ντε Φρούτο, Βούκτσεβιτς (77'Μάλσα), Μοράλες, (77'Σον) Ντάνι Γκόμεθ (77'Σέρχιο Λεόν), Ρόγερ.

Πηγή: gazzetta.gr