Σολέρ και VAR έσωσαν τη Βαλένθια, ξανά «κουλούρια» για Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ

Η Γρανάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη

Στην ματσάρα του «Λος Κάρμενες» Γρανάδα και Βαλένθια ήρθαν ισόπαλες 1-1 για την 2η αγωνιστική της La Liga, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις και τους φιλοξενούμενους να σώζουν την παρτίδα στο φινάλε.

Το γκολ για τη Γρανάδα πέτυχε στο 16’ ο Λουίς Σουάρες, έπειτα από μαγικό συνδυασμό με τον Κάρλος Μπάκα και την καταπληκτική βαθιά μπαλιά που του έβγαλε για να κάνει το 1-0 απέναντι στον αβοήθητο τερματοφύλακα. Παρόλα αυτά οι «νυχτερίδες» ήταν ανώτερες στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τις ευκαιρίες για γκολ, με τον Μπορδαλάς να ζητά ηρεμία από τους παίκτες του.

Στο 24’ ο Γκέδες χάνει τεράστια ευκαιρία για τη Βαλένθια με την κεφαλιά του να περνά άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης αστοχεί και στο 27’ με τον πορτιέρε της Γρανάδα, Άαρον να είναι ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από αρκετούς τραυματισμούς και καθυστερήσεις που έφτασαν συνολικά τα εννέα λεπτά. Συγκεκριμένα στο 6’ Μόντσου και Ράτσιτς χτύπησαν τα κεφάλια τους με τον πρώτο να ματώνει στο φρύδι και τους δύο να δέχονται ιατρική φροντίδα, ενώ και στο 22’ χτυπούν μεταξύ τους οι Ντουάρτε και Μάξι.

Στην επανάληψη η Βαλένθια συνέχισε να πιέζει πολύ για να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τους κόπους της να αποδίδουν καρπούς στο 88’. Η άμυνα της Γρανάδα κάνει λάθος με τον Κάρλος Σολέρ να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι για το 1-1. Ο Σολέρ έχει συμμετοχή σε 9 γκολ στις τελευταίες του 9 συμμετοχές με τη Βαλένθια (6 γκολ και 3 ασίστ)! Δύο λεπτά αργότερα, σε ένα φοβερό ματς- όπως εξελίχθηκε- η Γρανάδα χάνει την ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και τη νίκη με το γκολ του Μοντόρο να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ, έπειτα από έλεγχο στο VAR.

Ωραίο παιχνίδι με φινάλε-θρίλερ στη Βαρκελώνη

Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, μένοντας αήττητες με δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα έπειτα από δύο αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο εντός έδρας ματς μετά την επιστροφή τους στην μεγάλη κατηγορία, θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, όταν το γκολ του Γου Λέι στο 90+4’ ακυρώθηκε για χέρι έπειτα από έλεγχο με VAR.

Χορταστικό ματς, παρά την αστοχία των δύο ομάδων που δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Αρκετά άστοχος για την Εσπανιόλ ο Ραούλ Ντε Τόμας που δεν τα κατάφερε να βρει δίχτυα σε καλές στιγμές που είχε στο 19’, 58’ και 80’. Πολλές χαμένες ευκαιρίες και για τη Βιγιαρεάλ από τον Μορένο.

Είναι χαρακτηριστική πάντως, η δυστοκία των δύο ομάδων στο γκολ, καθώς έχουν ίδιο ξεκίνημα στη φετινή La Liga, με δύο ισοπαλίες χωρίς γκολ!