Τριάδα με… τριάρα για τη σούπερ Σεβίλλη

Νίκη και για την Εσπανιόλ

Η Σεβίλλη ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος, επικρατώντας 3-1 της Βαλένθια και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Με την… τρίτη σκόραρε ο Ντε Τομάς για να χαρίσει τη νίκη στην Εσπανιόλ.

Η Σεβίλλη τον… χαβά της! Η ομάδα του Λοπετέγι με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος, επικράτησε 3-1 της Βαλένθια και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, παραμένοντας αήττητη.

Ο Πάπου Γκόμες μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Λάτο στο 15’ να στέλνει την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Η Σεβίλλη είχε πάρει… φωτιά και ο Μιρ στο 22’ έγραψε το 3-0. Ο Ντούρο στο 31’ μείωσε σε 3-1, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τους Ανδαλουσιάνους να έχουν ισχυρό προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που διαχειρίστηκαν άψογα στο δεύτερο μέρος και χωρίς να δεχτούν ιδιαίτερη πίεση, φτάνοντας τους 11 βαθμούς και παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα. Την ίδια ώρα, η Βαλένθια γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, μετά από αυτή από τη Ρεάλ Μαδρίτης προ ημερών.

Την ίδια ώρα, η Εσπανιόλ σκόραρε τρία τέρματα, αλλά μόνο το ένα μέτρησε, επικρατώντας 1-0 της Αλαβές. Κάπως έτσι, πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα και άφησε στο... μηδέν τους φιλοξενούμενους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς για την Εσπανιόλ, που βρήκε δύο τέρματα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο αλλά το VAR είχε… αντίθετη άποψη. Αρχικά, στο 3ο λεπτό ο Ντε Τομάς βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ. Όπως ακριβώς και το δεύτερο γκολ που βρήκε μετά από ένα τέταρτο και ακυρώθηκε για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Παρόλα αυτά, ο Ντε Τομάς πήρε το… αίμα του πίσω στο 54ο λεπτό, σκοράροντας αυτή τη φορά με πέναλτι για να χαρίσει το προβάδισμα στην ομάδα του και εν τέλει όπως αποδείχτηκε τη νίκη.