Πήρε το… εξάποντο η Σεβίλλη με την Αλαβές!

Σημαντική νίκη

«Χτυπώντας» προς το τέλος του κάθε ημιχρόνου, η Σεβίλλη κέρδισε 2-0 την Αλαβές, με τα γκολ των Μέσα στο 41’ και Σαράμπια στο 80’, την… προσπέρασε κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της τέταρτης θέσης!

Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια της να κερδίσει την τέταρτη θέση και κατ’ επέκταση το «εισιτήριο» για το Champions League της επόμενης σεζόν πέτυχε η Σεβίλλη, απέναντι στην Αλαβές, με 2-0 για την 30η αγωνιστική της Primera Division.

Οι Ανδαλουσιάνοι κατάφεραν να σκοράρουν προς το τέλος του κάθε ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι αφενός τους ανέβασαν στην έκτη θέση -ισόβαθμους με την πέμπτη Βαλένθια. Αφετέρου άφησαν τους άμεσους συνδιεκδικητές Βάσκους δύο πόντους πίσω τους, ενώ πλέον απέχουν έναν από την τέταρτη Χετάφε…

Η Σεβίλλη πήρε κεφάλι στο σκορ στο 41ο λεπτό, όταν ο Ρόκε Μέσα εκμεταλλεύθηκε την πολύ ωραία ενέργεια και ασίστ του Πάμπλο Σαράμπια και με δυνατό σουτ με το δεξί από το κέντρο της περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Φερνάντο Πασέκο!

Ενώ στο 80’, ήταν η σειρά του Σαράμπια να χριστεί σκόρερ. Με τον Βισάμ Μπεν Γεντέρ να βγαίνει στην αντεπίθεση, να σεντράρει την κατάλληλη στιγμή και τον Σαράμπια να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας της Αλαβές, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και σηκώνοντας το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» στο… πόδι.

Πηγή:sport-fm.gr

ΣΕΒΙΛΛΗ: Τελευταία Ενημέρωση