Όρθια, αλλά… έπεσε από την κορυφή η Σεβίλλη

Η Αλαβές κράτησε στην κορυφή την Μπαρτσελόνα

Η Αλαβές κράτησε στην κορυφή την Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Αμπελάρδο φρέναρε (1-1) τη Σεβίλλη στο «Mendizorroza» και την έριξε από την πρώτη θέση της Primera Division, όπου στρογγυλοκάθισε η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία νωρίτερα επικράτησε 2-0 της Βιγιαρεάλ. Έχοντας 28 βαθμούς έναντι 27 των Ανδαλουσιάνων που πλέον μετρούν επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα στα δέκα τελευταία ματς του πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι φλέρταραν έντονα σε μεγάλη νίκη, καθώς προηγήθηκαν στο 37’ και ισοφαρίστηκαν στο 78ο λεπτό και αν διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, θα σκαρφάλωναν στην τρίτη θέση, όπου παρέμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης παρά το 1-1 με τη Χιρόνα.

Το σκορ άνοιξε ο Τζόνι με πλασέ από κοντά έπειτα από γύρισμα του Καλέρι οκτώ λεπτά πριν την ανάπαυλα, ενώ δώδεκα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90’, ο Μπεν Γιεντέρ τσίμπησε την μπάλα προ του Πατσέκο, μετά το γύρισμα του Σαράμπια. Οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο τέλος, έπαιξαν και με το χρόνο και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.