Άλωσε το Metropolitano η Σεβίλλη (vid)

Με δύο γκολ στο τέλος η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή επικρατώντας 2-1 της Ατλέτικο και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση. Η πρώτη φάση ανήκε στους Ανδαλουσιανούς με τον Βάσκες, στο 3′, να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα δίπλα στο δοκάρι.

Έξι λεπτά μετά ο Σαράμπια είχε επίσης ένα πολύ καλό σουτ. Στο 13′ η Ατλέτικο σκόραρε με κεφαλιά του Κόστα όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ που όμως δεν έγινε ποτέ. Έξι λεπτά μετά έπιασε εκ νέου κεφαλιά με τον Ρίκο να διώχνει δύσκολα. Μεγάλη ευκαιρία στο 27′ για τη Σεβίλλη με τον Κορέα να βγαίνει τετ α τετ με τον Μογιά αλλά να μην μπορεί να τον πλασάρει. Στο 39′ ο Ντιέγκο Κόστα απέφυγε τον Μερκάδο αλλά πλάσαρε πάνω στον Ρίκο. Δύο λεπτά μετά ο Εσκουδέρο με σουτ από 30 μέτρα ανάγκασε τον Μογιά να απογειωθεί και να διώξει. Μέτριο το δεύτερο μέρος.

Ο Λενγκλέ λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ στο 66′ στέλντοντας την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Επτά λεπτά μετά ο Ντιέγκο Κόστα με σουτ νίκησε τον Ρίκο και έκανε το 1-0. Στο 78′ ο Καράσκο δεν κατάφερε να περάσει τον γκολκίπερ της Σεβίλλης και στη συνέχεια ο Κορέα σούταρε από πλάγια θέση χωρίς να βρει στόχο. Δύο λεπτά μετά ο Νάβας σέντραρε, η μπάλα κόντραρε με τον Μογιά να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να σταματήσει την πορεία της προς την εστία για να γίνει το 1-1. Η ψυχρολουσία για την Ατλέτικο συνεχίστηκε καθώς στο 88′ ο Κορέα έφυγε στην κόντρα και με εξαιρετικό πλασέ έδωσε προβάδισμα στη Σεβιλλη.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ: Μογιά, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Λούκας, Σαούλ, Γκάμπι, Κόκε (82’Τόρες), Βιτόλο (46’Κορέα), Ντιέγκο Κόστα, Γκριζμάν (68’Καρασκό).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Κορσιά (90’Γκάις), Μερκάδο, Λενγλέ, Εσκουδέρο, Σαράμπια, Ενζονζί, Μπανέγα, Κορέα, Βάσκες (76’Νάβας), Μουριέλ (84’Μπεν Γεντέρ).