Σε τροχιά τετράδας η Βιγιαρεάλ

Εύκολα την Οσασούνα η Μπέτις

Σπουδαίο διπλό με 2-1 πέτυχε η Βιγιαρεάλ στην έδρα της Χετάφε, την άφησε πίσω με τέσσερις βαθμούς και πλησίασε στο τρίποντο από την τετράδα.

Στο 18ο λεπτό ο Σορία έσωσε μετά από σουτ του Καθόρλα, ενώ στο 24’ το σουτ του Οντιβέρος τράνταξε το δοκάρι της Χετάφε και στο 31’ ο Ασένχο έσωσε μετά από κεφαλιά του Μακσίμοβιτς. Στο 38ο λεπτό, ο Αραμπάρι έπαυσε φοβερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 64ο λεπτό η Βιγιαρεάλ κέρδισε πέναλτι και ο Σάντι Καθόρλα έκανε τοπ 0-1 από τα 11 μέτρα.

Ωστόσο στο 81ο λεπτό ο Πορτίγιο σέντραρε από αριστερά και ο Ντούρο με κεφαλιά έκανες το 1-1 αλλά στο 86’ η Βιγιαρεάλ κέρδισε κι άλλο πέναλτι και ο Καθόρλα ευστόχησε και πάλι για το 1-2.

Μάλιστα στο 90+3’ η Βιγιαρεάλ βγήκε στην κόντρα, ο Μορένο σέντραρε συρτά από αριστερά και ο Πένια από κοντά πλάσαρε για το 1-3.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Νιόμ, Ετσεΐτα, Ντζενέ, Ολιβέρα, Κουκουρέγια (89’ Αμάτ), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Τιμόρ (69’ Πορτίγιο), Ζέισον (69’ Nτούρο), Μάτα (57’ Άνχελ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Αλμπέρτο Μορένο, Τόρες, Αλμπιόλ, Καθόρλα (89’ Τριγέρος), Ιμπόρα, Πένια, Ανγκισά, Τσουκβουέζε (52’ Μόι Γκόμεθ), Οντιβέρος (89’ Γασπάρ), Χεράρδ Μορένο (90+4’ Νίνιο)

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ-ΟΣΑΣΟΥΝΑ: 3-0

Γήπεδο: Μπενίτο Βιγιαμαρίν

Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η Μπέτις κόντρα στην Οσασούνα που δεν ελπίζει πλέον σε έξοδο στο Europa.

Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Χοακίν εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Γούιδο Ροντρίγκες με κεφαλιά εξ επαφής έκανε το 1-0 για την Μπέτις, ενώ στο 7’ το σουτ του Αρνάιθ κόντραρε σε σώματα. Και στο 25’ η Μπέτις βγήκε στην κόντρα, ο Φεκίρ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ιγκλέσιας δε βρήκε σωστά την μπάλα αλλά τη βρήκε ο Πεδράθα και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 42’ ο Αρνάιθ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και δύο λεπτά μετά, οι Πεδράθα έβγαλες για τον Φεκίρ που νικήθηκε από τον Ερέρα.

Στο 47ο λεπτό ο Αρνάιθ έχασε ακόμη μια ευκαιρία και στο 49’ ο Ερέρα πρόλαβε τον Φεκίρ ενώ στο 55’ και στο 58’ ο Ερέρα είπε όχι σε σουτ των Πεδράθα και Φεκίρ.

Στο 83’ η κεφαλιά του Ρονκάλια έφυγε λίγο έξω όπως και το σουτ του Μορόν στο 88’ και στο 90+7' ο Μορόν σέντραρε από δεξιά και ο Αλενιά εξ επαφής πλάσαρε για το 3-0.

ΜΠΕΤΙΣ: Ντάνι Μαρτίν, Μαντί, Φεντάλ, Έμερσον, Γουαρδάδο (73’ Αλενιά), Μορένο, Ροντρίγκες, Πεδράθα (73’ Καρβάλιο), Χοακίν (64’ Τέγιο), Ιγκλέσιας (86’ Χουάνμι), Φεκίρ (86’ Λορέν Μορόν)

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Αριδάνε, Λάτο (70’ Ρονκάλια), Νταβίντ Γκαρσία, Τόρες (46’ Όιερ), Νάτσο Βιδάλ, Μέριδα (78’ Ινίγο Πέρεθ), Μπράσανατς (46’ Εστουπινιάν), Μονκαγιόλα, Αρνάιθ, Μπάρχα (60’ Αδριάν)

Πηγή: aek365.org