«Ζωντανή» με Μπενζεμά η Ρεάλ και... αγχώνεται η Ατλέτικο! (vid)

Ισοπαλία στο τοπικό ντέρμπι της Μαδρίτης

Βγήκε μπροστά και κράτησε ζωντανή την Ρεάλ στη μάχη του τίτλου ο Καρίμ Μπενζεμά! Ο Γάλλος φορ έκοψε τον... δρόμο της Ατλέτικο προς τη νίκη και δεν την αφήνει να... αγιάσει με γκολ στο 88ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο ντέρμπι της Μαδρίτης! Κάπως έτσι, η Ατλέτικο μπορεί πλέον να αγχώνεται αφού είναι μόλις στο +3 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα και στο +5 από την τρίτη Ρεάλ, αλλά η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε έχει και ένα ματς λιγότερο από τους διώκτες της, δεκατρείς «στροφές» πριν το φινάλε.

Ο Σουάρες με «αλήτικο» πλασέ στο 15ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ για την Ατλέτικο που έχασε ένα... καρό ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη και το πλήρωσε στο φινάλε, με τον Μπενζεμά να έχει χτυπήσει το... καμπανάκι λίγο νωρίτερα από το γκολ του αλλά να μην το ακούνε οι γηπεδούχοι!

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 παρέταξε την Ατλέτικο ο Ντιέγκο Σιμεόνε. Ο Όμπλακ ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόζο στην τετράδα της άμυνας. Κόκε και Γιορέντε το δίδυμο στον άξονα, έχοντας στο πλάι τους και στα... φτερά τους Καράσκο, Λεμάρ. Κορέα και Σουάρες οι δύο στην επίθεση.

Με 4-3-3 κατέβασε την Ρεάλ ο Ζινεντίν Ζιντάν. Ο Κουρτουά στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Βάσκεθ, Νάτσο, Βαράν, Μεντί στην άμυνα. Κασεμίρο, Μόντριτς και Κρόος η τριάδα στον άξονα, με τους Ασένσιο, Ροντρίγκο να πλαισιώνουν τον Μπενζεμά στην επίθεση.

Η Ατλέτικο πίεζε ψηλά την Ρεάλ με αποτέλεσμα να της κάνει τη ζώη δύσκολη. Επιθετικό πρέσινγκ, με το κλασικό aggressive στιλ των ποδοσφαιριστών της στις μονομαχίες και προσπάθεια να... πνίξει την αντίπαλό της. Ο Λουίς Σουάρες αποτελούσε το σκαλοπάτι για την ανάπτυξη της μπάλας και τη δημιουργία, μοιράζοντας μπάλες δεξιά και αριστερά. Όταν η Ρεάλ είχε την μπάλα δε, οι παίκτες της Ατλέτικο με διπλή ζώνη άμυνας την περίμεναν και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα με την τρομερά ποιοτική και ταχύτατη μεσοεπιθετική τους γραμμή. Όπως και έγινε στο 15ο λεπτό με τον Γιορέντε να κάνει... χαζό τον Νάτσο στον άξονα, να σπάει την κατάλληλη στιγμή στον Σουάρες που έπαιζε στο όριο και αυτός με ΑΛΗΤΙΚΟ τελείωμα με το εξωτερικό δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κουρτουά για το 1-0 της Ατλέτικο!

Ένα κακό πλασέ του Μπενζεμά στο 18' ήταν η πρώτη φορά που η Ρεάλ εμφανίστηκε στο παιχνίδι, με την Ατλέτικο να συνεχίζει την πίεση ψηλά και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν. Καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος για την ομάδα του Ζιντάν ένα δυνατό σουτ του Κασεμίρο που... έβγαλε ο Όμπλακ, με το φινάλε του ημιχρόνου να έχει ένταση και φωνές όταν η Ρεάλ ζήτησε, σωστά, πέναλτι σε χέρι του Φελίπε στην περιοχή αλλά ο Ερνάντεθ Ερνάντεθ δεν συγκινήθηκε παρότι τσέκαρε τη φάση στο VAR.

Ο μόνος λόγος που η ομάδα του Ζιντάν έμεινε στο παιχνίδι ήταν ο Κουρτουά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας με καθοριστικές επεμβάσεις σε τετ-α-τετ με Καράσκο (52’), Λουίς Σουάρες (55’) γλίτωσε το 2-0, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να χάνει μέτρα σταδιακά και να παίζει με το ρολόι.

Παρότι η τριάδα Φελίπε, Σάβιτς, Ερμόσο έκοβε τα πάντα ψηλά, παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να μπει στην περιοχή, εντούτοις το 1-1 ήρθε από το τίποτα. Ο Μπενζεμά με μαγική έμπνευση βρήκε με κάθετη τον Κασεμίρο, εκείνος του την γύρισε άμεσα και ο Γάλλος σε κενή εστία έκανε το 1-1 (88’), που δημιουργεί μία απίθανη μάχη στην κορυφή, όπου η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται πια μόνο τρεις βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα και πέντε από την Ρεάλ Μαδρίτης.