Ξέσπασε στην Άλμπα και επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης!

Με εντυπωσιακό πλουραλισμό στην επίθεση, η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε πάνω στην Άλμπα Βερολίνου επικρατώντας 87-64

Την άμεση επιστροφή στις νίκες πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, μία εβδομάδα μετά την ήττα στον ισπανικό «εμφύλιο» από την Μπαρτσελόνα!

Οι «μερένχες» είχαν ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου στη Μαδρίτης, επικρατώντας με το εμφατικό 87-64 για τη 15η αγωνιστική της Euroleague, ανεβαίνοντας έτσι στο 12-3.

Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Ταβάρες με 17 πόντους (8/8 εντός πεδιάς!) και 7 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Φερνάντεθ (14 πόντους) και Ράντολφ (13 πόντους). Για τους Γερμανούς που υποχώρησαν στο 5-10, ξεχώρισε ο Τίμαν με 11 πόντους.

Το ματς:

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να... κοιτάζει στα μάτια τη Ρεάλ και να ακολουθεί τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να προηγηθεί 11-8 στα μέσα της περιόδου. Με ένα γρήγορο 6-0, οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά (14-11), διατηρώντας αυτό το +3 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (19-16).

Μετά το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Με σύμμαχο φυσικά την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και τους μαζεμένους πόντους του Ταβάρες, η Ρεάλ έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 16-3 «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +16 (39-23 στο 18'), ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 43-26.

Με τον Ταβάρες να συνεχίζει να κάνει θραύση στο ζωγραφιστό, η Ρεάλ διατήρησε εύκολα τη διαφορά σε επίπεδα 16-18 πόντων. Η Άλμπα μπορεί να βρήκε ρυθμό στην επίθεση, όμως τα αμυντικά της κενά δεν της επέτρεψαν να πλησιάσει, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +16 και το 60-46. Κάπως έτσι, η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Ρεάλ να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20, ολοκληρώνοντας τελικά το παιχνίδι με 87-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-26, 60-46, 87-64.

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση