«Ξερή» η Ρεάλ από την Αλαβές, με γκέλα Κουρτουά

H πρωταθλήτρια Ευρώπης, για τέταρτο σερί ματς για όλες τις διοργανώσεις, δεν καταφέρνει να σημειώσει ούτε γκολ

Σοκ και δέος στο «Μεντιθορόσα» για την Ρεάλ Μαδρίτης που γνώρισε την ήττα με 1-0 στο 95’ και η εσωστρέφεια έχει φτάσει στο «ζενίθ». Το γκολ για την Αλαβές ο Μανού Γκαρσία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από επική γκέλα του Κουρτουά. Οι Βάσκοι έπιασαν τη Ρεάλ στη 2η θέση με 14 πόντους, αλλά και την Μπαρτσελόνα, που έχει ένα ματς λιγότερo.

H Ρεάλ ακόμα αναζητά το γκολ μετά από τέσσερις αγώνες για όλες τις διοργανώσεις και η κρίση μεγαλώνει. Έγινε τεράστια μετά την αποψινή εκπληκτική νίκη της Αλαβές, που για πρώτη φορά μετά από 87 χρόνια επικράτησε απέναντι στη "βασίλισσα", με το 1-0 να έρχεται στο φινάλε. Κάκιστη έξοδος του Κουρτουά σε κόρνερ, πρώτη κεφαλιά του Σομπρίνο, με το ένστικτο ο Βέλγος πορτιέρε και ο Μανού με κεφαλιά έκανε το 1-0. Πλέον η Ρεάλ απέκτησε κι άλλο συγκάτοικο στην 1η θέση και βέβαια περιμένει να μάθει τι θα κάνει και η Μπαρτσελόνα που παίζει την Κυριακή στο «Μεστάγια».