Ρεάλ: Με το άστρο του Ζιντάν «καθάρισε» τη Θέλτα (vid)

Οι «μερένχες» πήραν τη νίκη με 2-0

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η επιστροφή του Ζιντάν στη Ρεάλ. Η ομάδα της Μαδρίτης κέρδισε με 2-0 τη Θέλτα, έπεισε με την απόδοσή της μετά από καιρό, ενώ από τον «πάγο» βγήκε και ο Ίσκο που άνοιξε το σκορ.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Χουνκά αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και αποχώρησε για τη Θέλτα, ενώ στο 16’ ο Κέιλορ Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάξι Γκόμες. Η «βασίλισσα» απείλησε για πρώτη φορά στο 27ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Κρόος, με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 30’ ο το σουτ του Μπέιλ τράνταξε το δοκάρι του Μπλάνκο. Η Ρεάλ ανέβασε στροφές και στο 36’ ο Μπλάνκο με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Μαρσέλο και από το κόρνερ ο Ράμος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά εκατοστά έξω.

Στο 58ο λεπτό ο Μόντριτς σκόραρε με μακρινό σουτ αλλά ο ρέφερι σωστά ακύρωσε το γκολ καθώς ο Βαράν επηρέαζε τη φάση, όμως στο 62’, ο Ασένσιο έκανε όμορφη ενέργεια και άνοιξε αριστερά στον Μπενζεμά. Ο Γάλλος έκανε το γύρισμα και ο Ίσκο εξ επαφής πλάσαρε για το 1-0.

Στο 68’ ο Μπλάνκο είπε όχι σε σουτ του Μπέιλ και στο 70’ σταμάτησε και τον Ασένσιο αλλά στο 77’ oΜαρσέλο έδωσε ιδανικά στον Μπέιλ που από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 2-0 με δεξί σουτ. Στο 79’ η Ρεάλ άγγιξε το 3ο γκολ αλλά το σουτ του Ασένσιο τράνταξε το δοκάρι της Θέλτα.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Οντριοθόλα, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (76’ Βαλβέρδε), Κρόος, Ίσκο (64’ Θαμπέγιος), Μπέιλ, Μπενζεμά (82’ Μαριάνο Ντίας), Ασένσιο

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Κέβιν Ροντρίγκες, Αραούχο, Κόστας, Χουνκά (5’ Χουντ), Γιοκουσλού (76’ Μπελτράν), Λομπότκα, Μπράις Μέντεθ, Μπουφάλ (69’ Χιουλσάγκερ), Σίστο, Μάξι Γκόμες