Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 0-3: Την σκότωσε εις τριπλούν! (vid)

Με συνολικό σκορ 1-4 η Μπαρτσελόνα πήρε την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey

Πολύ μεγάλη νίκη για την Μπαρτσελόνα μιας και επικράτησε μέσα στο Santiago Bernabeu με 0-3 ενάντια στην Ρεάλ Μαδρίτης και με συνολικό σκορ 1-4 παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Copa Del Rey, στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μπέτις-Βαλένθια. Πολύ καλύτερη η Ρεάλ με χαμένες ευκαιρίες στο 1ο μέρος, ωστόσο κατέρρευσε στο 2ο χάρις τα γκολ των Σουάρεζ (2) αλλά και το αυτογκόλ του Βαράν.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε με την γηπεδούχο Ρεάλ να πιέζει ψηλά προσπαθώντας να προκαλέσει το όποιο λάθος από πλευράς φιλοξενουμένων. Στο 7ο λεπτό ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα, η μπάλα πήγε στον Σουάρεζ ο οποίος έκανε νέο γύρισμα ωστόσο ήταν εκεί την κατάλληλη στιγμή ο Ρεγκιλόν για να διώξει σε κόρνερ. Στο 13’ ο Βινίσιους έπεσε εντός περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής αποφάσισε πως δεν υπήρχε κάτι κι αφού πρώτα η φάση εξετάστηκε μέσω του VAR. Στο 18’ ο Βινίσιους έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, στην 1η καλή στιγμή της αναμέτρησης. Στο 23’ υπήρξε ολιγορία στην άμυνα των «Μπλαουγκράνα» αλλά οι Λούκας-Βινίσιους δεν κατάφεραν να την εκμεταλλευτούν. Στο 30’ ο Ντεμπελέ γύρισε επικίνδυνα την μπάλα στην περιοχή των Μαδριλένων αλλά η μπάλα πέρασε από όλους. Στο 36’ ο Πικέ έκανε το λάθος με τον Βινίσιους να βγαίνει μόνος και να δίνει την μπάλα στον Μπενζεμά ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε με το δεξί του πόδι! Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λούκας έδωσε στον αμαρκάριστο Βινίσιους, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια, στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρεάλ στο 1ο μέρος. Έτσι παρόλο που η Ρεάλ ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει το σκορ του 1ου ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν φάουλ το οποίο εκτέλεσε ο Μέσι, με τον Πικέ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα ψηλά. Στο 50ο λεπτό η Μπαρτσελόνα έκανε το 0-1 με τον Σουάρεζ. Αρχικά ο Άλμπα έδωσε στον Ντεμπελέ κι αυτός γύρισε την μπάλα στον Σουάρεζ ο οποίος εκτέλεσε υποδειγματικά τον Νάβας. Στο 53’ ο Κρόος έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο 62’ ο Βινίσιους έβγαλε την σέντρα με τον Ρεγκιλόν να πιάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Τερ Στέγκεν σε εντυπωσιακή απόκρουση! Στο 67’ ο Καρβαχάλ έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά αλλά ο Τερ Στέγκεν ήταν καλά τοποθετημένος και μάζεψε. Στο 70’ ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα με τον Βαράν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να διαμορφώνει άθελα του το 0-2 για την Μπαρτσελόνα. Σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, στο 73’ ο Κασεμίρο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Σουάρεζ και αυτός ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα σκοράροντας αλά πανένκα και διαμορφώνοντας το 0-3. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Διακριθέντες:

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο καλύτερος του γηπέδου για τους Μαδριλένους ήταν αναμφίβολα ο Βινίσιους, μιας και ότι καλό δημιούργησε η Ρεάλ περνούσε από τα πόδια του νεαρού Βραζιλιάνου.

Μπαρτσελόνα: Πολύ καλός ο Σουάρεζ, σκόραρε δύο γκολ και γενικά συνέβαλε τα μέγιστα. Καθοριστικός και ο Τερ Στέγκεν με τις αποκρούσεις του.

Απογοήτευσαν:

Ρεάλ Μαδρίτης: Στο σύνολο της η Ρεάλ ήταν απογοητευτική στο 2ο ημίχρονο, ήταν η απόλυτη κατάρρευση για την ομάδα του Σολάρι, που βλέπει άλλο έναν στόχο φέτος να χάνεται.

Μπαρτσελόνα: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του.

Κοουτσάρισμα:

Ρεάλ Μαδρίτης (Σολάρι): Εφιαλτική κατέληξε να είναι η βραδιά για την ομάδα του, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του 1ου ημιχρόνου και εν τέλει έχασε με κατεβασμένα τα χέρια.

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Παρόλο που δεν ήταν στην καλύτερη της βραδιά η Μπάρτσα πήρε την πρόκριση γιορτάζοντας έτσι με νίκη την 100η εμφάνιση του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των «Μπλαουγκράνα».

Διαιτησία (Sanchez Martinez): Εξαιρετική διαιτησία του διαιτητή από την Μούρθια, σωστός στις πλείστες του αποφάσεις.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν, Κρόος, Κασεμίρο (Βαλβέρδε 74'), Μόντριτς, Βινίσιους (Ασένσιο 81'), Λούκας (Μπέιλ 68'), Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (Αρτούρ 85'), Ρομπέρτο, Ντεμπελέ (Κουτίνιο), Σουάρεζ (Βιδάλ 78'), Μέσι

Σκόρερς: -/ Σουάρεζ (2), Βαράν (αυτ.)

Κίτρινες Κάρτες:  Λούκας, Κασεμίρο / Μπουσκέτς