Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 0-1: Της αρέσει να παίζει στο Bernabeu... (vid)

Στο +12 από την Ρεάλ η Μπαρτσελόνα και πλέον βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος

Σε ένα γενικά μέτριο Clasico η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 0-1 ενάντια στην Ρεάλ στο Santiago Bernabeu, χάρις το γκολ του Ράκιτιτς στο 26ο λεπτό. Με αυτή της την νίκη, η 2η σε τέσσερις μέρες ενάντια στην αιώνια της αντίπαλο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πάει στο +12 από την 3η Ρεάλ και βάζει πλώρη για άλλο ένα τίτλο Πρωταθλήματος. Πολύ μέτρια η Ρεάλ, πάει από το κακό στο χειρότερο...

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μπουσκέτς να κάνει φάουλ στον Κρόος, το οποίο εκτέλεσε ο Μπέιλ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά. Στα επόμενα λεπτά η Μπαρτσελόνα ήταν πιο επιθετική, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κουρτουά. Στο 9ο λεπτό ο Μπενζεμά έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο αυτό δεν αποτελεσματικό. Στο 13’ ο Κρόος επιχείρησε το μακρινό σουτ, αλλά μάζεψε ο Τερ Στέγκεν. Στο 19’ ο Μέσι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κουρτουά, τσίμπησε την μπάλα αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 22’ ο Βινίσιους γύρισε την μπάλα προς το μέρος του Μόντριτς, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Πικέ άπλωσε το κορμί του και έσωσε με τα πόδια. Στο 26ο λεπτό η Μπαρτσελόνα έκανε το 0-1 χάρις το άψογο πλασέ του Ράκιτιτς, ο οποίος έσκαψε την μπάλα και νίκησε τους Ράμος-Κουρτουά. Στο 36’ ο Μέσι εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με το σουτ να είναι καλό, αλλά να πηγαίνει λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Οι Μπλαουγκράνα συνέχισαν την πίεση και στο 39’ ο Σουάρεζ έκανε το πλασέ λίγο πιο έξω από την περιοχή αλλά ο καλά τοποθετημένος Κουρτουά έσωσε την εστία του και έτσι το 0-1 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τους Μαδριλένους να προσπαθούν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 56’ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή με τον Βινίσιους, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε με το ένα χέρι. Στο 57’ ο Μέσι έδωσε στον Ντεμπελέ, ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά ο Κουρτουά μάζεψε εύκολα. Στο επόμενο 10λεπτο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με την Μπαρτσελόνα να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερες δυσκολίες στο να κρατήσει το σκορ. Στο 70’ είδαμε μετά από ώρα μια καλή ευκαρία κι αυτή άνηκε στους φιλοξενούμενος και συγκεκριμένα στον Ντεμπελέ ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά το πλασέ του πήγε μόλις έξω. Στα επόμενα λεπτά Βινίσιους και Κασεμίρο επιχείρησαν μακρινά σουτ αλλά η μπάλα πήγε και στις δύο περιπτώσεις πάνω από τα δοκάρια. Στο 87΄ο Μπενζεμά έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Τερ Στέγκεν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Στο 93’ ο Μέσι έκανε πολύ ωραίο σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω και έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Ρεάλ Μαδρίτης: Όπως την Τετάρτη έτσι και σήμερα ο Βινίσιους ήταν αυτός που δημιουργούσε προϋποθέσεις για την Ρεάλ, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερνε στο τελείωμα των φάσεων. Καλός και ο Ρεγκιλόν, έδωσε ότι μπορούσε και πάλεψε σε όλες τις φάσεις που είχε εμπλακεί.

Μπαρτσελόνα: Γενικά η Μπάρτσα έπαιξε όσο χρειάστηκε, με τους Πικέ και Τερ Στέγκεν να κάνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι, όπως επίσης και οι Ρομπέρτο-Ράκιτιτς που συνδυάστηκαν στο γκολ.

Απογοήτευσαν:

Ρεάλ Μαδρίτης: Άλλη μια τραγική εμφάνιση από τον Μπέιλ. Δεν μπορείς να αδικήσεις τους οπαδούς που τον αποδοκίμασαν για άλλο ένα παιχνίδι. Πολύ μέτριος και ο Κρόος, σκιά του καλού του εαυτού.

Μπαρτσελόνα: Δεν απογοήτευσε κάποιος με την απόδοση του, έπαιξαν χωρίς άγχος και πήραν άλλη μια μεγάλη νίκη ενάντια στην Ρεάλ.

Κοουτσάρισμα:

Ρεάλ Μαδρίτης (Σολάρι): Το να υποστεί η ομάδα του 2 ήττες σε 4 ημέρες από την αιώνια της αντίπαλο και να την βγάλει εκτός εγχώριων στόχων είναι σίγουρα ένα τεράστιο πλήγμα. Απέμεινε μόνο το Champions League, αλλιώς υπογράφει μια καταστροφική σεζόν.

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Άλλη μια τεράστια νίκη για την ομάδα του, με «σβηστές μηχανές» και αποκτά τεράστια δυναμική για την συνέχεια.

Διαιτησία (Undiano Mallenco): Καλή κρίνεται η απόδοση του Ισπανού διαιτητή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν, Κρόος (Βαλβέρδε 55'), Κασεμίρο (Ίσκο 75'), Μόντριτς, Βινίσιους, Μπέιλ (Ασένσιο 61'), Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς (Σεμέδο 91'), Αρτούρ (Βιδάλ 71'), Ράκιτιτς, Ντεμπελέ (Κουτίνιο 78'), Μέσι, Σουάρεζ

Σκόρερς: -/ Ράκιτιτς

Κίτρινες Κάρτες:  Ράμος, Ασένσιο, Καρβαχάλ / Μπουσκέτς, Λενγκλέ