Ποδαρικό με ήττα από τη Χετάφε για τη Ρεάλ!

Ένα γκολ του Ουνάλ στο 9' υποχρέωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε ήττα, 1-0 από τη Χετάφε, στο πρώτο ματς της La Liga για το 2022.

Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με χειρότερο τρόπο το 2022 για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από τη Χετάφε, χάνοντας για πρώτη φορά μετά από έντεκα αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τη «βασίλισσα» παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 9’, όταν ο Ουνάλ κέρδισε την μπάλα από τον Μιλιτάο στην άμυνα και πλάσαρε ωραία για το 1-0.

Ένα νέο λάθος στην άμυνα της Ρεάλ τέσσερα λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να φέρει το 2-0, με τον Αλένια να σουτάρει άσχημα και να χάνει την ευκαιρία για το γκολ.

Η πρώτη απειλή από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 16’ με σουτ του Μόντριτς που πέρασε άουτ, με τον Κροάτη να έχει δύο λεπτά μετά δοκάρι σε νέα του προσπάθεια.

Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να έχει την υπεροχή αλλά να μην βρίσκει την ισοφάριση.

Ο Ιταλός έριξε και τον Αζάρ στη μάχη στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο η Ρεάλ εξακολουθούσε να δυσκολεύεται. Μία προσπάθεια του Μπενζεμά στο 68’ κατέληξε κόρνερ μετά από επέμβαση του Κουένκα, ενώ στο 76’ ο Σόρια απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κασεμίρο.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας αποσόβησε τον κίνδυνο και σε κεφαλιά του Ίσκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το σκορ να μην αλλάζει και τη Χετάφε να παίρνει μία τεράστια νίκη, ξεφεύγοντας έτσι στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού στη βαθμολογία της La Liga.

Η δε Ρεάλ, παραμένει πρώτη και στο +8 αλλά έδωσε δικαιώματα, ενώ υπενθυμίζεται πως έχει δύο ματς περισσότερα από τη 2η, Σεβίλλη.