Πέρασε και από το Έιμπαρ η ανεβασμένη Ρεάλ!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τη φορμαρισμένη Ρεάλ στο πρωτάθλημα

Μπορεί να μην εντυπωσιάζει αλλά τουλάχιστον η Ρεάλ κερδίζει, σε αντίθεση με την Μπαρτσελόνα. Η «βασίλισσα» πέρασε με 3-1 από την έδρα της Εϊμπάρ, κυρίως χάρις στο εκρηκτικό της ξεκίνημα στο ματς και βρέθηκε και πάλι να συγκατοικεί στην πρώτη θέση με την Ατλέτικο. Βέβαια η Ρεάλ έχει και δύο ματς παραπάνω από τους «ροχιμπλάνκος» αλλά και νίκη στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Ροδρίγο σήκωσε πανέμορφα για τον Μπενζεμά, ο Γάλλος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Εϊμπάρ, κατέβασε όμορφα και πλάσαρε για το 0-1. Μάλιστα στο 13’ ο Μπενζεμά άλλαξε όμορφα στα δεξιά με τον Βάσκεθ, έκανε και το γύρισμα στο πέναλτι και από εκεί ο Μόντριτς με πλασέ έγραψε το 2-0.

Η Ρεάλ είχε πατήσει γκάζι και στο 16’ ο Μόντριτς σέντραρε από δεξιά αλλά ο Μπενζεμά αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής και στο 27’ ο Κίκε με απίθανο φαλτσαριστό σουτ από τα 25 μέτρα, έκανε το 1-2.

Στο 36ο λεπτό, ο Μπενζεμά έφυγε ξανά στο όριο και σκόραρε αλλά αυτή τη φορά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μεντί έκανε από αριστερά το γύρισμα με τον Βάσκεθ να μη βρίσκει για λίγο την μπάλα με προβολή.

Στο 39ο λεπτό η προβολή του Μούτο από κοντά, έξυσε το δοκάρι του Κουρτουά, ενώ στο 45+1’ ο Λούκας Βάσκεθ πρόλαβε την έξοδο του Ντμίτροβιτς και τον πλάσαρε αλλά  ο Μπιγάς έσωσε στη γραμμή.

Στο 55’ ο Κουρτουά έσωσε μετά από σουτ του Ντιόπ, ενώ στο 68’ ο Κρόος έβγαλε μαγική μπαλιά, ο Ροδρίγο βρέθηκε μόνος με τον Ντμίτροβιτς αλλά πλάσαρε πάνω στα πόδια του. Στο 71’ η κεφαλιά του Μούτο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 74’ το πανέμορφο φάουλ του Ασένσιο πέρασε λίγο έξω.

Στο 81’ η Εϊμπάρ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ράμος αλλά οι διαιτητές έκριναν πως δεν υπήρξε πρόθεση ενώ στο 90+1’ ο Ράμος πρόλαβε σωτήρια τον Μπιγάς. Και στο 90+2' ο Βάσκεθ πάτησε περιοχή από δεξιά και με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-3.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Μπιγάς, Αρμπίγια, Ροντρίγκες, Ντιόπ (82’ Σέρχιο Άλβαρες), Ινούι (72’ Πέδρο Λεόν), Εσπόσιτο, Πόθο, Κίκε (82’ Ουνάι Ντουφούρ), Μούτο, Χιλ

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Βαράν, Μεντί, Μόντριτς (74’ Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Κρόος, Μπενζεμά, Βάσκεθ, Ροδρίγο (72’ Ασένσιο)

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση