Πέρασε από την Παμπλόνα και αγκάλιασε το πρωτάθλημα η Ρεάλ Μαδρίτης

Στο +17 πλέον η διαφορά από την 2η θέση

Ακόμη μία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επιβλήθηκε 2-1 της Οσασούνα στην Παμπλόνα και ξέφυγε έτσι στο +17 από τη 2η θέση της βαθμολογίας – εν αναμονή βέβαια των ματς της Μπαρτσελόνα και της Σεβίλλης.

Το σκορ πήρε έκταση από το πρώτο ημίχρονο, με τον Αλάμπα να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Μπούντιμιρ να ισοφαρίζει μέσα σε ένα λεπτό, προτού έρθει το 2-1 από τον Ασένσιο στο 45’.

Στο δεύτερο μέρος, οι «μερένγκες» είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμά τους, ωστόσο ο Μπενζεμά έχασε δύο πέναλτι στο 52' και στο 59' (απέκρουσε ο Ερέρα)! Εν τέλει, ήταν ο Βάθκεθ αυτός που έγραψε το τελικό 3-1 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Χετάφε πήρε νίκη... οξυγόνο στο Βίγκο, όπου επιβλήθηκε 2-0 της Θέλτα. Αμφότερα γκολ των νικητών προήλθαν από τον Μπόρχα Μαγιοράλ, με τον Ισπανό να σκοράρει στο 23’ και στο 51’, στέλνοντας έτσι τους Μαδριλένους στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας της La Liga.

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:

Μ. Τρίτη 19/4
Μαγιόρκα-Αλαβές 2-1 (11' Πρατς, 45'+4' Μουρίκι-73' αυτ. Ραΐγιο)
Μπέτις-Έλτσε 0-1 (82' Μορέντε)
Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 2-0 (10' πεν., 17' Ντανζούμα)

Μ. Τετάρτη 20/4
Ατλέτικο Μαδρίτης-Γρανάδα 0-0
Θέλτα-Χετάφε 0-2 (23', 51' Μπόρχα Μαγιοράλ)
Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (13' Μπούντιμιρ - 12' Αλάμπα, 45' Ασένσιο, 90+6' Βάθκεθ)