Πάτησε την Ατλέτικο και φουλάρει για τίτλο η Ρεάλ!

Την «αποκαθήλωσε», με τους «μερένχες» να πραγματοποιούν μια εμφάνιση... πρωταθλήτριας

Στη Μαδρίτη κουμάντο κάνει η Ρεάλ! Οι «μερένχες» βροντοφώναξαν με τον πλέον πειστικό τρόπο πως δεν έχουν αντίπαλο στη φετινή κούρσα τίτλου της La Liga, επικρατώντας 2-0 της Ατλέτικο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι «χτύπησε» στην πρώτη ευκαιρία της σε κάθε ημίχρονο με τους Μπενζεμά (16') και Ασένσιο (57') έπειτα από ασίστ του Βινίσιους Τζούνιορ, κατακτώντας το τρίτο διαδοχικό Μαδριλένικο ντέρμπι στην έδρα της! Αποτέλεσμα με το οποίο η Ρεάλ έφτασε τις επτά διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα φτάνοντας στους 42 πόντους, αφήνοντας τους «ροχιμπλάνκος» στην τέταρτη θέση και στο -13 από την κορυφή (έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο).

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τιμπό Κουρτουά, με τον Βέλγο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί τέσσερις σωτήριες επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, βοηθώντας τα μέγιστα στο τρίποντο της Ρεάλ!

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον σφιχτό και αμυντικό πλάνο που επέλεξε να παρατάξει την Ατλέτικο ο Ντιέγκο Σιμεόνε να μην επιτρέπει στο παιχνίδι να αποκτήσει καλό ρυθμό. Η πρώτη στιγμή του αγώνα άνηκε στους φιλοξενούμενους, με το μακρινό σουτ του Κούνια να περνάει αρκετά μακριά από την εστία του Κουρτουά. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ κέρδισε μερικά μέτρα στο γήπεδο, δημιουργώντας μια υποψία ευκαιρίας με την άστοχη κεφαλιά του Μιλιτάο.

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης: 2-0

Έξι λεπτά αργότερα, ουσιαστικά στην πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης, η Ρεάλ Μαδρίτης ευτύχησε να προηγηθεί, με τον συνήθη... ύποπτο, Καρίμ Μπενζεμά! Οι «μερένχες» αναπτύχθηκαν υποδειγματικά, με τον Βινίσιους να σεντράρει από τα δεξιά και τον Γάλλο φορ να πιάνει ένα υπέροχο δυνατό σουτ στην κίνηση από την «καρδιά» της περιοχής για το 1-0!

Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς απέκτησε λίγο πιο γρήγορο ρυθμό, χωρίς ωστόσο το κάτι ιδιαίτερο. Σχεδόν 20 λεπτά αργότερα ήρθε η επόμενη καλή στιγμή, με τον Γκριεζμάν να «αγγίζει» την ισοφάριση στο 35ο λεπτό, όταν το εκπληκτικό φάουλ του έβγαλε εντυπωσιακά στην πάνω δεξιά γωνία ο Κουρτουά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βινίσιους βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή από πλάγια θέση, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Όμπλακ, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Διαφορετικό σκηνικό στην επανάληψη, με τον Τσόλο Σιμεόνε να ανακατεύει την «τράπουλα» και να περνάει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τους Ζοάο Φέλιξ και Λεμάρ στις θέσεις Γκριεζμάν και Καράσκο, οι οποίοι δεν προσέφεραν τίποτα στο πρώτο 45λεπτο. Αλλαγές οι οποίες έδωσαν την απαραίτητη επιθετική ώθηση που τόσο έλειψε νωρίτερα, με τους «ροχιμπλάνκος» να δημιουργούν δύο κλασικές ευκαιρίες μέσα σε ισάριθμα λεπτά! Στο 50', το συρτό σουτ του Φέλιξ μπλόκαρε δύσκολα ο Κουρτουά, με τον Βέλγιο κίπερ των γηπεδούχων να πραγματοποιεί την επέμβαση του αγώνα, βγάζοντας εξ επαφής το τετ-α-τετ του Κούνια!

Και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και πίεζαν για την ισοφάριση, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι «χτύπησε» ξανά στο ανοικτό γήπεδο , βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο! Συγκεκριμένα, σε μια φάση «καρμπόν» του πρώτου τέρματος, ο Βινίσιους πάσαρε στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, εκεί όπου ο Ασένσιο με όμορφο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ το 2-0!

Η απογοήτευση στις τάξεις της Ατλέτικο ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, παρά τις προτροπές του Σιμεόνε από τον πάγκο. Ενδεικτικό είναι πως οι «ροχιμπλάνκος» ενώ είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, απείλησαν ξανά στο 77' και το 80' με τις απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Λεμάρ που έβγαλε ο Κουρτουά.

Οι πολλές αλλαγές των δύο προπονητών «πάγωσαν» τον ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ατλέτικο Μαδρίτης στην απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν ο «κεραυνός» του Φέλιξ από τη μικρή περιοχή, βρήκε στο πρόσωπο του Κουρτουά και κατέληξε σε κόρνερ!