Νέα σφαλιάρα για Ρεάλ, «ανέστησε» και τη Σοσιεδάδ

Ρεάλ σε κρίση! Η ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι σκόνταψε και στο πρώτο ματς της νέας χρονιάς, γνωρίζοντας την ήττα στη Μαδρίτη με 2-0 από τη Σοσιεδάδ που προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες.

Τι και αν η Σοσιεδάδ μετρούσε τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Οι Βάσκοι... αναστήθηκαν στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», επικρατώντας με 2-0 των «μερένγχες» που όπως και στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, έτσι και σήμερα, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χάνοντας πάντως ένα κάρο ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Κασεμίρο ανέτρεψε στην περιοχή τον Μοντέρο και ο Γουίλιαν Ζοζέ που ανέλαβε την εκτέλεση, να στέλνει την μπάλα στο μέσο της εστίας, γράφοντας το 1-0.

Η ομάδα του Σκολάρι, έχασε σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, με τον Κασεμίρο στο 38’ να πιάνει κοντινή κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ και τον Λούκας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου να σημαδεύει το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά παρά την πίεση δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Η τύχη της γύρισε για τα καλά την πλάτη, όταν στο 61’ ο Λούκας είδε δεύτερη κίτρινη και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Οι «μερένγχες» συνέχισαν να πιέζουν αλλά στο 66’ έχασαν και πάλι σπουδαία ευκαιρία, με τον Ράμος να μην μπορεί να νικήσει τον Χερόνιμο Ρούλι που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η «σφαλιάρα» των Βάσκων, ολοκληρώθηκε στο 83’ με τον Πάρδο να νικάει τον Κουρτουά για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.