Με οδηγό τον Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης!

Έγινε ο δεύτερος Γάλλος σκόρερ στην ιστορία με 365 γκολ

Μπενζεμά λαμπρός οδηγεί την Ρεάλ Μαδρίτης! Ο Γάλλος φορ είχε δύο γκολ και μία ασίστ, οδηγώντας τους Μαδριλένους στην εκτός έδρας νίκη επί της Θέλτα με 3-1 για να ανέβει προσωρινά στη 2η θέση, έναν βαθμό πάνω από την Μπαρτσελόνα.

Παράλληλα, ο Μπενζεμά έγινε ο δεύτερος Γάλλος σκόρερ στην ιστορία με 365 γκολ και βρίσκεται στο κατόπι του Τιερί Ανρί που έχει 46 περισσότερο και φαντάζει θέμα χρόνου να τον ξεπεράσει.

Ο Μπενζεμά ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, αφού σε διάστημα δέκα λεπτών σκόραρε δις (20', 30') και έδωσε αέρα δύο τερμάτων απέναντι στη Θέλτα, τιμωρώντας τις ολιγωρίες στην άμυνα των αντιπάλων. Ο Σάντι Μίνα στο 40ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντένις Σουάρεθ πρόσθεσε άγχος στη Ρεάλ, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Μπενζεμά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έφτιαξε το 3-1 για τον Ασένσιο.