Έβγαλε την… υποχρέωση η Ρεάλ

Κέρδισε με 3-2 την Βιγιαρεάλ

Με τα γκολ των αναπληρωματικών Μαριάνο Ντίας και Χεσούς Βαγέχο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-2 τη Βιγιαρεάλ.

Ύστερα από ένα ανοικτό γήπεδο παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-2 τη Βιγιαρεάλ.

Αρκετούς αναπληρωματικούς από τον Ζιντάν, με τη «βασίλισσα» να παίρνει δύο γκολ από τον Μαριάνο Ντίας και ένα από τον Χεσούς Βαγέχο.

Από την άλλη, το «κίτρινο υποβρύχιο» με την ήττα αυτή, έμεινε στους 40 βαθμούς και στο +5 από την «επικίνδυνη ζώνη».

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς σχεδόν με τη… σέντρα, η Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ, με γκολ του Μαριάνο Ντίας μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Χεράρδ Μορένο να απαντά για τη Βιγιαρεάλ στο 11’, για την ισοφάριση!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς άνοιξε ακόμη περισσότερο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά τη «βασίλισσα» να ήταν πιο αποτελεσματική, με τον Χεσούς Βαγέχο να της δίνει εκ νέου το προβάδισμα (στο 40’), το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι έκανε και στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ζιντάν, καθώς πάλι ο Μαριάνο Ντίας έκανε το 3-1, μόλις στο 49’. Το τέμπο της αναμέτρησης δεν ήταν τόσο έντονο, με τη «βασίλισσα» να ήταν πιο χαλαρή και απλά τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό 3-2, με τον Χάουμε Κόστα στο 90+4’.