Διπλό «βάλσαμο» για τη Ρεάλ (vid)

Πέρασε από την έδρα της Σεβίλλης

Επιτέλους νίκη για τη Ρεάλ και μάλιστα μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Οι Μαδριλένοι κέρδισαν μέσα στην έδρα της Σεβίλλης με 1-0 κι επέστρεψαν στα τρίποντα μετά από ένα μήνα. Τονωτική ένεση τόσο από βαθμολογικής απόψεως για τη Ρεάλ, όσο και σε επίπεδο ψυχολογίας, καθώς η ομάδα του Ζιντάν προερχόταν και από την ήττα στην Ουκρανία από τη Σαχτάρ.

Στους 20 βαθμούς έφτασε η Ρεάλ, στους 16 έμεινε η Σεβίλλη και πλέον η «βασίλισσα» περιμένει την Γκλάντμπαχ σε ένα τελικό πρόκρισης.

Στο πρώτο λεπτό ο Ροδρίγο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βινίσιους κοντρόλαρε στην περιοχή κι έκανε το διαγώνιο σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 5’ μετά από τραγικό λάθος του Μπόνο, ο Βινίσιους του έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήρε ύψος αλλά ο Κάρλος έκοψε προ του Μπενζεμά.

Στο 21ο λεπτό το σουτ του Κρόος πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 38’ ο Λούκας έστρωσε στον Μπενζεμά, που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Μπόνο έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 51’ ο Κουρτουά είπε όχι σε γυριστό του Ντε Γιονγκ και στο 56’ ο Μεντί έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Βινίσιους με προβολή στο πρώτο δοκάρι, έγραψε το 0-1. Στο 75ο λεπτό το φάουλ του Γκουντέλι πέρασε ξυστά από το δοκάρι της Ρεάλ, όπως και το σουτ του Σούσο στο 80’ και στο 86’ ο Κουρτουά έσωσε μετά από όμορφο γυριστό του Οκάμπος.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος (80’ Ιντρίσι), Κουντέ, Βιδάλ, Ράκιτιτς (64’ Σούσο), Φερνάντο, Χορδάν (64’ Γκουντέλι), Οκάμπος, Μουνίρ (46’ Τόρες), Ντε Γιονγκ (64’ Εν Νεσιρί)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάσκεθ, Βαράν, Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Ροδρίγο (66’ Ασένσιο), Βινίσιους, Μπενζεμά.

Πηγή: aek365.org