Βιγιαρεάλ-Ρεάλ 2-2: Κράτησε όρθια τη«βασίλισσα» ο Μπέιλ (vid)

Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε δυο φορές όμως ο Ουαλός έσωσε το βαθμό για την ομάδα του πετυχαίνοντας δυο γκολ

Ρεάλ Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο «Cerámica», με τον Γκάρεθ Μπέιλ να χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στους «μερένχες».

Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε από νωρίς προβάδισμα ωστόσο η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα. Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν δημιούργησαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Δεν το έκαναν και το πλήρωσαν καθώς η Βιγιαρεάλ στη μία πολλή μεγάλη ευκαιρία που δημιουργούσε στο δεύτερο μέρος, σκόρερ μεταφέροντας το άγχος μίας ακόμα πιθανής απώλειας στην πλευρά της «βασίλισσας». Τελικά με τον MVP του παιχνιδιού Γκάρεθ Μπέιλ να σκοράρει για δεύτερη φορά, η Ρεάλ τουλάχιστον πρόλαβε τα χειρότερα φεύγοντας με το βαθμό.

Η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12', με τον Ζεράρ Μορένο να περνά ωραία κάθετη για τον Εκαμπί που σε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά νικήθηκε, ωστόσο η μπάλα έμεινε ''ζωντανή'' μέσα στην περιοχή των «μερένχες» κι έτσι ο Μορένο που ακολούθησε τη φάση, πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Στο 21' η Ρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντεθ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιόβιτς έκανε ωραία ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 32' και 33' οι «μερένχες» είχαν δύο ευκαιρίες με τις κεφαλιές των Κασεμίρο και Ράμος να καταλήγουν λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε στον Λούκας Βάσκεθ που από πλάγια θέση σούταρε στέλνοντας την στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Φερνάντεθ. Με τη συμπλήρωση σαράντα λεπτών ήταν η σειρά της Βιγιαρεάλ να απειλήσει αλλά το σουτ του Ζεράρ Μορένο κατέληξε πάνω στον Κουρτουά. Στο 45' η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπενζεμά να συγκλίνει και να σουτάρει αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Φερνάντεθ. Στις καθυστερήσεις Γιόβιτς, Καρβαχάλ και Μπέιλ έκρυψαν την μπάλα, με τον τελευταίο να κάνει το 1-1 σε κενή εστία.

Στο 57' η Ρεάλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους με τον Κρόος να χάνει μεγάλη διπλή ευκαιρία βλέποντας τα σουτ του να σταματούν πάνω στον Φερνάντεθ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μπενζεμά σκόραρε με κοντινή προβολή αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Γάλλο στράικερ. Στο 74' το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Ζεράρ Μορένο αρχικά να σουτάρει και τον Κουρτουά να αποκρούει αλλά στη συνέχεια ο Οντιβέρος πήρε το ριμπάουντ και γύρισε για τον Μόι Γκόμεθ που από κοντά έκανε το 2-1. Στο 85' η Ρεάλ είχε ευκαιρία με μακρινό σουτ του Μόντριτς που απέκρουσε ο Φερνάντεθ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπέιλ έκανε το 2-2 με ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή της Βιγιαρεάλ, που κατέληξε στην κλειστή γωνία του Φερνάντεθ. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπέιλ ο οποίος κατάφερε και μάζεψε δύο κάρτες σε ένα λεπτό.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Αντρές Φερνάντεθ, Αλμπιόλ, Γασπάρ, Τόρες, Κιντίγια, Ιμπόρα, Μόι Γκόμεθ, Καθόρλα (73' Κάρλος Μπάκα), Τσουκβουέζε (56' Οντιβέρος), Ζεράρ Μορένο, Εκαμπί (62' Ανγκισά)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Καρβαχάλ, Βαράν, Μεντί, Κρόος (82' Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Λούκας Βάσκεθ (73' Βινίσιους), Μπενζεμά, Γιόβιτς (68' Μόντριτς), Μπέιλ