«Βασίλισσα» η Ρεάλ και χωρίς Κασεμίρο!

Διέλυσε 4-1 εκτός έδρας τη Θέλτα κάνοντας το 2/2 στη La Liga

Συνεχίζει ως πρωταθλήτρια η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «Βασίλισσα» επικράτησε 4-1 στην έδρα της Θέλτα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της La Liga, κάνοντας έτσι το 2/2 στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τη σεζόν 2018-19.

Η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι ήταν άκρως αποτελεσματική στις ευκαιρίες που δημιούργησε, έχουσα σε τρομερή μέρα -με γκολάρα και ασίστ- τον Λούκα Μόντριτς. Υπενθυμίζεται ότι αυτό ήταν το πρώτο της παιχνίδι μετά την πώληση του Κασεμίρο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Τσουαμενί να τον αντικαθιστά και να τα πηγαίνει εξαιρετικά.

Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι Μαδριλένοι. Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 14' με εκτέλεση πέναλτι, ύστερα από χέρι του Τάπια. Μ' αυτό το τέρμα, ο Γάλλος στράικερ έφτασε τα 220 κι ανέβηκε στην 8η θέση της σχετικής θέσης στην ιστορία της La Liga.

Η Θέλτα απάντησε άμεσα και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο. Ο Μιλιτάο έκανε χέρι, ο ηγέτης των Γαλιθιάνων, Ιάγκο Άσπας, ανέλαβε την εκτέλεση στο 23' και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Παρόλα αυτά, η ποιότητα του Μόντριτς «μίλησε» στο 42', με τον Κροάτη άσο να πιάνει σουτάρα εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και τη Ρεάλ με προβάδισμα (1-2) στα αποδυτήρια.

Η Ρεάλ καθάρισε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος με δύο γκολ σχεδόν σ' ένα δεκάλεπτο: Στο 56' ο Μόντριτς σέρβιρε για τον Βινίσιους, με τον τελευταίο να πράττει αναλόγως στο 66' για τον Βαλβέρδε.

Να σημειωθεί ότι στο 87' ο Αζάρ έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι.