Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4: «Διπλό» για τη Ρεάλ με… γαλλική φινέτσα (vid)

Η Βαγιαδολίδ έχασε πέναλτι, είδε να της ακυρώνονται δύο γκολ, προηγήθηκε με τον Ανουάρ αλλά η Ρεάλ ισοφάρισε άμεσα με τον Βαράν, ενώ ο Μπενζεμά σκόραρε δις σερβίροντας στον Μόντριτς και το τελικό 4-1!

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τις ήττες από Μπαρτσελόνα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και Άγιαξ στην Ευρώπη, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 της Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στο ματς και μόλις στο 10’ ο Όσκαρ Πλάνο κέρδισε πέναλτι με τον Οντριοθόλα να τον ανατρέπει καθαρά εντός περιοχής. Ο Αλκαράθ ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά έστειλε τη μπάλα… απελπιστικά ψηλά άουτ.

Ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σέρτζι Γκουαρντιόλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουρτούα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR, για οφσάιντ του Κέκο στο ξεκίνημα της φάσης!

Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά με κεφαλιά, στο 18ο λεπτό, αλλά κι αυτό το τέρμα της Βαγιαδολίδ ακυρώθηκε, με τον σκόραρε να είναι «ακάλυπτος» όταν υποδέχτηκε τη μπάλα...

Τελικά, οι «αλμπιβιολέτι» πήραν το προβάδισμα που… δικαιούνταν στο 28’, με τον Σέρτζι Γκουαρντιόλα να «σερβίρει» στον Ανουάρ κι εκείνον να στέλνει με σουτ με το αριστερό από κοντά τη μπάλα στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας!

Η Ρεάλ… ξύπνησε μετά το 1-0, «προειδοποίησε» στο 32’ χάνοντας την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία με τον Οντριοθόλα να τροφοδοτεί τον Μπενζεμά, τον Γάλλο να σουτάρει και τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Αντονίτο, για να περάσει κόρνερ.

Ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Μασίπ προσπάθησε να διώξει με γροθιά, προ του Νάτσο, δεν τα κατάφερε και ο τον Βαράν που… καραδοκούσε έκανε την προβολή με το δεξί, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τη «βασίλισσα»!

Ακολούθησαν δύο ακόμα επικίνδυνες φάσεις, με τον Ανουάρ στο 43’ και με τον Καζεμίρο στο 45’, για αν πάνε οι δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια του «Χοσέ Θορίγια».

Στην επανάληψη, η Βαγιαδολίδ ήταν ξανά εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα κι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 49ο λεπτό, όταν ο Ανουάρ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουρτουά, αλλά υπό την πίεση του Βαράν αστόχησε…

Αφού λοιπόν δεν έγινε το 2-1, έγινε το… 1-2. Με τον Οντριοθόλα να ανατρέπεται στο επόμενο λεπτό από τον Όσκαρ Πλάνο, σε μια… αντιστροφή ρόλων, τον Μπενζεμά να αναλαμβάνει την εσχάτη των ποινών και να σκοράρει, δίνοντας το προβάδισμα στη Ρεάλ.

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των «μερένγκες», που βρέθηκαν κοντά στο 1-3 στο 57’, αλλά ο Μασίπ έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Σεμπάγιος πάνω στην κίνηση. Ωστόσο, το… μοιραίο για τους γηπεδούχους δεν αποφεύχθηκε δύο λεπτά μετά, με τον Κρόος να εκτελεί το κόρνερ και τον Μπενζεμά να σκοράρει με κεφαλιά!

Το παιχνίδι έδειξε να… σβήνει κάπου εκεί, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν την κατάσταση, ενώ η Βαγιαδολίδ είχε δοκάρι με τον Αλκαράθ στο 77’ και αποκόμισε αριθμητικό πλεονέκτημα τρία λεπτά αργότερα. Όταν ο Καζεμίρο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα…

Αυτό πάντως, δεν εμπόδισε τη Ρεάλ να σημειώσει και τέταρτο τέρμα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, με τον Μόντριτς να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή και να τελειώνει τη φάση ωραία, μετά από ασίστ του Μπενζεμά, κάνοντας το τελικό 1-4.