Αυτή ήταν… Ρεάλ! (vid)

Κέρδισε άνετα την Ουέσκα

Αυτή ναι, ήταν Ρεάλ. Η «βασίλισσα» κέρδισε άνετα την Ουέσκα με 4-1, έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, κυρίως μετά το πρώτο 20λεπτο και είδε τον Αζάρ αν επιστρέφει βασικός και με γκολ. Τα 500 παιχνίδια στη La Liga έφτασε ο Σέρχιο Ράμος!

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Μιρ πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ, ενώ στο 15’ ο Μόντριτς έβγαλε μαγική μπαλιά στον Αζάρ, που δεν μπόρεσε να σκοράρει με εναέρια προβολή.

Στο 20’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μιρ, για οφσάιντ, ενώ στο 25’ ο Φερνάντεθ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Ράμος. Στο 28ο λεπτό η προβολή του Γκόμεθ από κοντά, πέρασε λίγο έξω και στο 40’ ο Εντέν Αζάρ με απίθανο σουτ από τα 25 περίπου μέτρα, έκανε το 1-0. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αζάρ στη La Liga μετά από ένα χρόνο και 26 ημέρες!

Και μάλιστα στο 45’, ο Βάσκεθ σέντραρε από δεξιά και ο Μπενζεμά κατέβασε πανέμορφα στο δεύτερο δοκάρι και με σουτ από κοντά έκανε το 2-0.

Η Ρεάλ πίεσε και στην επανάληψη και στο 54’, οι Ασένσιο, Αζάρ και Μπενζεμά έκρυψαν την μπάλα, ο Γάλλος σέντραρε από αριστερά και ο Βαλβέρδε κατέβασε στην απέναντι πλευρά και με σουτ έγραψε το 3-0.

Στο 70’ ο Φερνάντεθ έδιωξε μετά από σουτ του Ροδρίγο από δεξιά ενώ στο 74’ ο Μιρ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φερέιρο με προβολή στο 2ο δοκάρι, έκανε το 3-1.

Όμως στο 90ο λεπτό μετά από σέντρα του Μαρσέλο από αριστερά, ο Ροδρίγο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπενζεμά με νέα κεφαλιά από κοντά, διαμόρφωσε το 4-1.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Μιλιτάο, Μαρσέλο, Βάσκεθ (52’ Μεντί), Μόντριτς, Κασεμίρο (69’ Κρόος), Βαλβέρδε (60’ Βινίσιους), Μπενζεμά, Αζάρ (60’ Ίσκο), Ασένσιο (60’ Ροδρίγο)

ΟΥΕΣΚΑ: Αντρές Φερνάντεθ, Σιόβας, Λουϊζίνιο (83’ Γκαστόν Σίλβα), Πουλίδο, Μοσκέρα, Μαφέο, Νουακάλι (56’’ Εουγκέν Βαλντεράμα), Μιρ, Μπόρχα Γκαρσία (56’ Σάντρο), Σέρχι Γκόμεθ (46’ Γκαλάν), Οντιβέρος (46’ Φερέιρο)

Πηγή: aek365.org