Ασταμάτητος και ρέκορντμαν ο Μπενζεμά, ασταμάτητη προς τον τίτλο η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε… αέρα από την έδρα της Μαγιόρκα

Ηγέτης ο Καρίμ Μπενζεμά, ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης! Ο πολύπειρος στράικερ έφτιαξε το γκολ του Βινίσιους και σκόραρε άλλα δύο με τους «μερέγχες» να περνάνε… αέρα (0-3) από τη Μαγιόρκα και να ξεφεύγουν στο +10 από τη δεύτερη Σεβίλλη λίγες ημέρες πριν το «clasico» με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Την ίδια ώρα, ο Μπενζεμά έγινε ο νούμερο ένα Γάλλος σκόρερ στην ιστορία του ποδοσφαίρου, φτάνοντας τα 413 στην καριέρα του και ξεπερνώντας κατά δύο τον σπουδαίο Τιερί Ανρί, ενώ μέχρι τώρα έχει 32 γκολ σε 34 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ισοφαρίζοντας ήδη την καλύτερη επίδοση της καριέρας του, που είχε ξανά με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης τη σεζόν 2011/12 (σσ. σε 52 αγώνες).

Το πρώτο μέρος πέρασε αναίμακτα για τις δύο ομάδες και κυρίως για τη Ρεάλ θα λέγαμε. Στο 34’ ο Άνχελ έπεσε μέσα στην περιοχή και ζήτησε πέναλτι με το διαιτητή να δείχνει «παίζετε», ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μαφέο είδε την τελική του να σταματάει στο δοκάρι στη μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Εκ διαμέτρου αντίθετη κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με την Ρεάλ να μπαίνει με τα… μπούνια στο παιχνίδι και ο Μπενζεμά να «φτιάχνει» το 1-0 του Βινίσιους στο 56’.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Μαδριλένους, που είκοσι λεπτά αργότερα έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Μπενζεμά από το σημείο του πέναλτι. Παράβαση που είχε κερδίσει ο Βινίσιους, με τους ρόλους ουσιαστικά να αντιστρέφονται. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ρεάλ βρήκε και τρίτο τέρμα. Ήταν το 82’ όταν ο Μαρσέλο, ο οποίος έφτασε τις 142 συμμετοχές και έπιασε στη 12η θέση τον Γκούτι, μοίρασε για τον Μπενζεμά και αυτός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στο +10 πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης από τη δεύτερη Σεβίλλη, ενώ βρήκε ρυθμό και πάει με φουλ ψυχολογία στο «clasico» με την Μπαρτσελόνα, ενώ η Μαγιόρκα παρέμεινε μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη, μετρώντας την 5η διαδοχική της ήττα.

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση