Προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!

Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό αγώνα για το Copa del Rey. Ισχύει το εκτός έδρας γκολ, θα ακολουθήσει ο επαναληπτικός στις 3/3 στο «Καμπ Νόου».

2442: Sevilla FC - FC Barcelona 22:00 («Ramón Sánchez Pizjuán»)

Σεβίλλη: Ένα άνετο σε θέμα σκορ βράδυ πέρασε η Σεβίλλη το περασμένο Σάββατο (6/2) κερδίζοντας με 3-0 τη Χετάφε στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Το παιχνίδι όμως στιγματίστηκε στο 54' όταν ο Τζενέ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για απρόσεκτο παίξιμο στον Οκάμπος, που είχε ως αποτέλεσμα τον σοβαρό τραυματισμό του τελευταίου, ο οποίος αποχώρησε με φορείο. Εξ' αιτίας αυτής της φάσης, οι τόνοι ανέβηκαν και ο διαιτητής για να κατευνάσει τα πνεύματα αναγκάστηκε να κάνει εκ νέου χρήση της κόκκινης και στους προπονητές των δύο ομάδων. Απ' εκεί και πέρα, η Σεβίλλη, παίζοντας και με παίκτη παραπάνω είχε τον απόλυτο έλεγχο και ευτύχισε να προηγηθεί στο 67' με τον Έλ Χαντάντι, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα στο 87' (Παπού Γκόμεζ) και 89' (Εν Νεσίρι), με τα οποία πήρε τη 13η φετινή της νίκη και εδραιώθηκε για τα καλά στην τετράδα. Το ερχόμενο Σάββατο (13/2) ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με την τελευταία Ουέσκα. Στο θεσμό του κυπέλλου για να βρεθεί μέχρι τα ημιτελικά η Σεβίλλη πέρασε το εμπόδιο 5 αντιπάλων και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ (Λουθένα 0-3, Λινάρες 0-2, Λεγκανές 0-1, Βαλένθια 3-0, Αλμερία 0-1).

Αγωνιστική νέα: Σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση ο τραυματισμός του Οκάμπος δεν είναι πολύ σοβαρός, αποφεύγοντας τελικά τα χειρότερα. Ο Αργεντίνος εξτρέμ θα μείνει εκτός γηπέδων για τον επόμενο μήνα. Eπίσης εκτός είναι οι Ακούνια (αριστερός μπακ) και Χεσούς Νάβας (δεξιός μπακ), ενώ δίνεται αμφίβολος ο Όσκαρ (μεσοεπιθετικός). Κόντρα στη πρώην του ομάδα επιστρέφει από τιμωρία ο Ράκιτιτς (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μπόνο, Βιδάλ, Κουντέ, Ντ. Κάρλος, Εσκουντέρο, Ράκιτιτς, Φερνάντο, Χορδάν, Σούσο, Εν Νεσίρι, Ελ Χαντάντι.

Μπαρτσελόνα: Αγχωτική εκτός έδρας νίκη την Κυριακή (7/2) το βράδυ για τη Μπαρτσελόνα που κέρδισε με 2-3 με ανατροπή τη Μπέτις. Καθόλου καλοί οι «μπλαουγκράνα» στο πρώτο ημίχρονο που είδαν την αντίπαλο τους να παίρνει προβάδισμα στο 38' με το γκολ του Ιγκλέσιας. Στην επανάληψη η είσοδος του Λιονέλ Μέσι (57') άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα, με τον Αργεντίνο να χρειάζεται μόλις δύο λεπτά για να φέρει το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα με το αυτογκόλ του Ρουίθ γύρισε το παιχνίδι, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης, διορθώνοντας το λάθος του ισοφάρισε σε 2-2. Τελικά, τη λύση για την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν την έδωσε ο Τρινκάο, ο οποίος με γκολ στο 87' της έδωσε το 13ο φετινό τρίποντο. Το ερχόμενο Σάββατο (13/2) ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με την Αλαβές. Για να φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του κυπέλλου η Μπαρτσελόνα πέρασε το εμπόδιο τριών αντιπάλων (Κορνέγια 0-2, Βαγιεκάνο 1-2, Γρανάδα 3-5), με την τελευταία να της βάζει δύσκολα, καθώς πήρε την πρόκριση με ανατροπή και στην παράταση με σκορ 3-5.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ ο Αραούχο (στόπερ), με ενοχλήσεις οι Μπρέιθγουεϊτ (επιθετικός) και Πιάνιτς (χαφ). Δεν βρίσκεται στο 100% ακόμη ο Ντεστ (μπακ). Όλοι τους έμειναν εκτός αποστολής, μαζί με τους Πικέ (στόπερ), Σέρτζι Ρομπέρτο (μπακ), Κοουτίνιο (μεσοεπιθετικός) και Ανσού Φάτι (επιθετικός). Λόγω των πολλών απουσιών, ο Ρόναλντ Κούμαν συμπεριέλαβε στην αποστολή τους νεαρούς Μορίμπα (χαφ), Ντε Λα Φουέντε (εξτρέμ) και Κογιάδο (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Λανγκλέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Πέδρι, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριζμάν, Ντεμπελέ.
Προϊστορία: Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα σε παιχνίδια Copa del Rey αναμετρήθηκαν άλλες πέντε φορές. Μία πρόκριση μετράνε οι «ανδαλουσιάνοι», με τους «μπλαουγκράνα» να υπερέχουν με τέσσερις.

09.01.08 Copa del Rey Σεβίλλη Μπαρτσελόνα 1 : 1

*Πρώτο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες που έχουν στόχο την κατάκτηση αυτού του τίτλου. Αμφότερες πληγωμένες από απουσίες, με πιο σημαντικές αυτές της Μπαρτσελόνα. Παρ' όλα αυτά, ίσως η φανέλα να παίξει το δικό της ρόλο, ώστε να κάνει τη ρεβάνς πιο εύκολη. (Νίκη Μπαρτσελόνα στη ψηλότερη τιμή της αγοράς, στο 2,14 Meridianbet).

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση