Πήρε το «εξάποντο» η Ουέσκα!

Τεράστια νίκη επί της Έλτσε

Τεράστια νίκη για την Ουέσκα που πήρε το ''εξάποντο'' με 3-1 απέναντι στην Έλτσε στο «El Alcoraz», βγήκε οριακά από την επικίνδυνη ζώνη, βάζοντας εντός αυτής την αντίπαλό της. Εξαιρετικό παιχνίδι για ένα και μόνο ημίχρονο από τις δύο ομάδες που στο πεντάλεπτο είχαν ήδη βρει από ένα γκολ η κάθε μία.

Στο ημίωρο η Ουέσκα πέτυχε το ''χρυσό'' όπως αποδείχθηκε γκολ και στη συνέχεια το παιχνίδι ''έσβησε'', με το δεύτερο ημίχρονο να είναι σα να μην παίχτηκε ποτέ, εκτός από τη φάση του πέναλτι των γηπεδούχων με το οποίο κλείδωσαν τη νίκη.

Η Ουέσκα άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Φερέιρο να βγάζει σέντρα για τον Ράφα Μιρ που με ωραία κεφαλιά, έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα η Έλτσε έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπαραγάν να κάνει ωραία ενέργεια από τα πλάγια και γύρισμα που άθελά του ο Βάβρο έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1-1. Στο 14' η Ουέσκα απείλησε με σουτ του Σάντρο εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Μπαντία, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Σεοάνε. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με απίθανο μακρινό σουτ του Σάντρο Ραμίρες που αιφνιδίασε τον Μπαντία στην κλειστή του γωνία για το 2-1.

Η Έλτσε είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 72' με μακρινό σουτ του Μπογιέ που απέκρουσε ο Αντρές Φερνάντεθ. Στο 85' η Ουέσκα κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σιόβα στον Νίνιο, με τον Ράφα Μιρ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 3-1.

ΟΥΕΣΚΑ: Αντρές Φερνάντεθ, Ινσούα, Βάβρο (65' Μικέλ Ρίκο), Πουλίδο, Φερέιρο (81' Ντουμπιά), Γκαλάν, Μοσκέρα (67' Σιόβας), Πέδρο Λόπεθ, Σεοάνε, Σάντρο Ραμίρες (58' Σέρχι Γκόμεθ), Ράφα Μιρ

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Μοχίκα, Βερδού, Κάλβο, Μπαραγάν (45' Παλάσιος), Μαρκόνε, Ραούλ Γκούτι, Φιδέλ (70' Ριγκόνι), Μπογιέ, Μίγια (64' Χοσάν), Τέτε Μορέντε (64' Γκίδο Καρίγιο (76' Νίνιο).