Πεντάρα ελπίδας η Μαγιόρκα

Συνέτριψε τη Θέλτα η ομάδα του Μορένο

Ανοίγοντας το σκορ με ένα πέναλτι που δεν θα έδινε ούτε οπαδός της, η Μαγιόρκα σκόρπισε με 5-1 την Θέλτα και την πλησίασε στους 5 βαθμούς στη μάχη για την παραμονή.

Σε μια φάση - θλίψη για το ποδόσφαιρο και το VAR, η Μαγιόρκα πήρε ένα πέναλτι που πραγματικά τα λόγια χάνουν την αξία για τους στην ερώτηση πως γίνεται να δόθηκε. Ο Ντάνι Ροδρίγεθ έκανε τη βουτιά του αιώνα και ύστερα από 6 λεπτά διακοπής λόγω χρήσης VAR, η εσχάτη των ποινών επιβεβαιώθηκε και ο Αντε Μπούντιμιρ έκανε το 1-0. Η νίκη των Νησιωτών, που πλέον βρίσκονται στο -5 από την Θέλτα με 6 αγωνιστικές να απομένουν, σφραγίστηκε από το πρώτο μέρος, καθώς ο Κούτσο Ερνάντες με πλασέ στη γωνία έγραψε το 2-0 στο 27' και στο 40' ο Πόθο με ωραίο αριστερό έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 3-0.

Στην επανάληψη και το 50' ο Ιάγο Ασπας με πέναλτι μείωσε σε 3-1 για τους Γαλιθιάνους, που έφυγαν με βαριά ήττα από το Νησί. Στο 52' ο Μπούντιμιρ με κοντινό πλασέ με το αριστερό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και στο 60' ο Σάλβα Σεβίγια με εξαιρετικό μακρινό τεχνικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Πηγή: sdna.gr