Παρά τα προβλήματα, το χουν το γκολ

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!

Το ντέρμπι της αγωνιστικής διεξάγεται νωρίς το απόγευμα στο «Καμπ Νου», με τη Μπαρτσελόνα να φιλοξενεί τη Βαλένθια στη 14η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

0262: FC Barcelona - Valencia CF 17:15 («Camp Nou»)

Μπαρτσελόνα: Πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Όπως εκείνη με τη Λεβάντε (1-0) προ εβδομάδας έτσι κι αυτή με στενό σκορ (2-1, Άλμπα 31', Ντε Γιονγκ 43'), δείχνοντας ότι τη φετινή σεζόν ο συντελεστής τερμάτων ανά παιχνίδι έχει χαμηλώσει, που τέτοια παιχνίδια άλλες χρονιές τα έκανε περίπατο. Εν πάσει περιπτώσει οι δύο αυτές κολλητές νίκες των «μπλαουγκράνα» τους έφεραν στη 5η θέση με 20 βαθμούς, έχοντας μαζί με το σημερινό, δύο παιχνίδια λιγότερα. Την ερχόμενη Τρίτη (22/12) ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Βαγιαδολίδ.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Ρομπέρτο (μπακ), Φάτι (εξτρέμ), Πικέ (αμυντικός) και Ντεμπελέ (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λενγκλέ, Αραούχο, Ντεστ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκριζμάν, Μέσι, Μπρέιθγουεϊντ.

Βαλένθια: Μετά απ' εκείνη τη μεγάλη νίκη (4-1) σε βάρος της Ρεάλ Μαδρίτης στις 8/11, η Βαλένθια δεν έχει πετύχει άλλη νίκη (0-3-1). Με συνολικό απολογισμό 3-5-5 βρίσκεται στη 12η θέση της Λα Λίγκα με 14 βαθμούς, έχοντας μπροστά της και το δύσκολο σημερινό εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα. Μεσοβδόμαδα, αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 53', γλίτωσε το σοκ του αποκλεισμού από το κύπελο απέναντι στην άγνωστη Τεράσα. Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (83' πέναλτι, 90+1), ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στην ημίωρη παράταση. Δύο λεπτά πριν από την ισοφάριση των «νυχτερίδων», οι γηπεδούχοι έμειναν κι' αυτοί με 10. Αγωνιζόμενες λοιπόν και οι δύο με παίκτη λιγότερο, η Βαλένθια σοβαρεύτηκε και πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ (103', 108') πήρε τη νίκη αλλά και τη πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Σίλεσεν (τερματοφύλακας), Γκάγια (αμυντικός), Σανμαρτίν (αμυντικός) και Γκαμερό (επιθετικός), ενώ ο Λάτο (μπακ) έχει προσβληθεί από κορωνοϊό.

Πιθανή ενδεκάδα: Ντομενέκ, Βας, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Μούσαχ, Γκουέδες, Ράσιτς, Σολέρ, Τσερίσεφ, Βαγιέχο, Γκόμεζ.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες μετράνε οι γηπεδούχοι, έναντι δύο των φιλοξενουμένων. Μόνο μία φορά εμφανίστηκε η ισοπαλία.
14.03.10 La Liga Μπαρτσελόνα Βαλένθια 3 : 0

Εκτίμηση: Η Βαλένθια μπορεί να αγνοεί τη νίκη για ενάμισι μήνα, όμως δείχνει ότι σκοράρει. Σε μια άμυνα όπως αυτή της Μπαρτσελόνα φαίνεται πάρα πολύ πιθανό αυτό το σενάριο. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα δυσκολεύεται στο γκολ, όμως στην έδρα ένα τουλάχιστον γκολ θα το πετύχει. Θεωρούμε λοιπόν ότι το παιχνίδι πέραν από το γκολ-γκολ μπορεί να πάει και στο όβερ εφόσον ανοίξει το σκορ από νωρίς (GG & Over 2.5 1.87 Meridianbet).

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση