Όνειρο ζει, μην ξυπνάτε τη Γρανάδα!

Ο Σολδάδο σκόραρε και στη Νορβηγία

Δεν έχει τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο της Γρανάδα!

Η ισπανική ομάδα έχασε μεν 2-1 από τη Μόλντε στη Νορβηγία, αλλά με το 2-0 του πρώτου ματς πήρε ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, στην πρώτη της συμμετοχή στην Ευρώπη!

«Χρυσός» σκόρερ για την εκπληκτική ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνες, ο Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος στα 35 του ζει… δεύτερη νιότη στη Γρανάδα, έχοντας σκοράρει -θυμίζουμε- και στο πρώτο ματς.

Το παιχνίδι, πάντως, ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους Ανδαλουσιανούς, αφού, με ένα απίστευτο αυτογκόλ, ο Χεσούς Βαγέχο, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έκανε πλασέ και άνοιξε το σκορ για τη... Μόλντε στο 29'! Οι Νορβηγοί πίεσαν για να φτάσουν και στο δεύτερο γκολ, ώστε να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά, τελικά, ήρθε η ισοφάριση από τον Σολδάδο (72') με γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

Το μόνο, από εκεί και πέρα, που κατάφεραν οι απογοητευμένοι γηπεδούχοι ήταν να πάρουν τη νίκη-γοήτρου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έρικ Χέστασντ στο 88ο λεπτό.