Νίκη … Ευρώπης η Σοσιεδάδ

Επικράτησε εντός έδρας της Λεγανές με 3-0 και πλησίασε την 6η προνομιούχα θέση

Σημαντική νίκη πέτυχε η Σοσιεδάδ στο «Σαν Σεμπάστιαν» επί της Λεγκανές στη προσπάθειά της για εξασφάλιση Ευρωπαϊκού εισιτηρίου ενόψει της νέας χρονιάς. Τα γκολ πέτυχαν οι Ογιαρζαμπάλ και Γουίλιαν Ζοσέ. Τελευταία ήττα για τους κυανόλευκους ήταν στις 21.12.2018 από την Αλαβές.

Ακάθεκτη συνεχίζει η Ρεάλ Σοσιεδάδ που ξεπέρασε άνετα και το εμπόδιο της Λεγκανές, επικρατώντας της Λεγκανές με 3-0 στο «Σαν Σεμπαστιάν».

Μάλιστα, αυτό ήταν το 7ο σερί παιχνίδι δίχως ήττα για τους Βάσκους που πλέον μπορούν να παλέψουν ακόμα και για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μιας και έχουν αναρριχηθεί στην 7η θέση με 34 βαθμούς, την ώρα που η 6η Αλαβές έχει 35 με ματς λιγότερο. Βέβαια η διαφορά δεν είναι μεγάλη ούτε από τις θέσεις της τετράδας, αφού τους Βάσκους χωρίζουν μόλις τρεις βαθμοί από την τέταρτη Σεβίλλη.

Οι Βάσκοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 50ο λεπτό, με τον Γιανουζάι να βρίσκει τον Ογιαρθάμπαλ και εκείνο με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή να μην δυσκολεύεται να κάνει το 1-0.

Μάλιστα, ο 21χρονος μέσος εννιά λεπτά αργότερα, βρήκε δίχτυα και δεύτερη φορά στο ματς, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της Σοσιεδάδ με το 8ο γκολ του στη φετινή Λα Λίγκα.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 75’ ο Γουίλιαν Ζοσέ με κεφαλιά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, με τους Βάσκους να κρατούν το μηδέν στην άμυνα στο τρίτο από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους.