Νίκη εξάδας για Μπέτις

Τεράστια νίκη για τη Ρεάλ Μπέτις που με δύο κερδισμένα πέναλτι στα τελευταία λεπτά, νίκησε με 1-0 τη Χετάφε στο «Benito Villamarín» και μπήκε έστω και προσωρινά στην εξάδα ισόβαθμη με τη Βιγιαρεάλ. Μετριόταρο παιχνίδι από τις δύο ομάδες που δημιούργησαν ελάχιστα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, με μεγαλύτερες ευκαιρίες τα δύο πέναλτι των «βαρδιμπλάνκος» στα τελευταία λεπτά.

Η Μπέτις είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Φεκίρ να εκτελεί ένα κόρνερ για τον Χουαρδάδο που σούταρε εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, όπως και τρία λεπτά αργότερα ο Λορέν με σουτ από πλάγια θέση. Στο 13' νέα καλή στιγμή για τους «βερδιμπλάνκος» με τον Χουαρδάδο να απειλεί από μακριά και τον Σόρια ν' αποκρούει.

Η Μπέτις είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 58' με σουτ του Κανάλες που απέκρουσε ο Σόρια. Στο 71' η Χετάφε είχε καλή στιγμή με τον Κουκουρέγια να βγάζει σέντρα για τον Τσακλά που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ρόμπλες απέκρουσε, ενώ τρία λεπτά αργότερα σουτ του Αραμπάρι που πέρασε λίγο. Στο 75' η Μπέτις κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Τσακλά στον Μπόρχα Ιγκλέσιας, με τον Κανάλες ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Σόρια ν' αποκρούει! Στο 82' οι «βερδιμπλάνκος» κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, για μαρκάρισμα του Τσακλά στον Μπόρχα Ιγκλέσιας, με τον ίδιο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0.

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Σίντνεϊ, Έμερσον, Μαντί, Μιράντα, Χουαρδάδο (79' Καρβάλιο), Αϊτόρ (63' Χοακίν), Κανάλες, Γκίδο Ροντρίγκες, Φεκίρ (13' Τέγιο (79' Χουάνμι)), Λορέν Μορόν (63' Μπόρχα Ιγκλέσιας)

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Καμπάκο, Σοφιάν Τσακλά, Νιόμ (81' Κούμπο), Ντακονάμ, Ολιβέρα, Κούτσο (88' Χάιμε Μάτα), Μακσίμοβιτς (88' Ουνάλ), Αραμπάρι, Κουκουρέγια, Άνχελ (67' Αλενιά)

Πηγή: aek365.org