Μπιλμπάο: Να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα

EMPTY BET: Δημιουργήστε - Στοιχηματίστε - Κερδίστε!

Με την αναμέτρηση Αθλέτικο Μπιλμπάο - Χετάφε ολοκληρώνεται η 20η αγωνιστική στη Λα Λίγκα.

0529: Athletic Bilbao - Getafe CF 22:00 («San Mamés»)

Αθλέτικο Μπιλμπάο: Προέρχεται από παληκαρίσια εμφάνιση, η οποία συνδιάστηκε με την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, επικρατώντας με 2-3 της Μπαρτσελόνα στη παράταση. Μεσοβδόμαδα, σε εκτός έδρας αγώνα για το κύπελλο κέρδισε με ανατροπή 1-2 της Εϊβίσα και πήρε την πρόκριση στους «16» του θεσμού, εκεί όπου την Πέμπτη (27/1) θα αντιμετωπίσει την Αλκογιάνο. Στο πρωτάθλημα έχει μείνει πολύ πίσω και συγκεκριμένα στη 13η θέση με 6 νίκες, 3 ισοπαλίες και 9 ήττες. Η μέχρι στιγμής αρνητική πορεία που διαγράφουν οι «Β άσκοι» οφείλεται στους εκτός έδρας αγώνες τους. Στο «Σαν Μαμές» έχουν καταφέρει να πανηγυρίσουν τη νίκη 5 φορές, ενώ μακριά από την έδρα τους έχουν πάρει μόλις ένα τρίποντο. Με παράγοντα την έδρα λοιπόν, η Αθλέτικο Μπιλπάο θα αντιμετωπίσει απόψε τη Χετάφε και θα επιδιώξει να πάρει την 6η της εντός έδρας νίκη, αλλά και την 7η συνολική που θα την ανεβάσει περισσότερο βαθμολογικά.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Γιούρι Μπερσίτσε (μπακ) και Ίνιγο Μαρτίνεθ (στόπερ). Επιστρέφει ο Ουνάι Λόπεθ (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Σιμόν, Κάπα, Νούνιεθ, Γ. Αλβαρεθ, Μπαλενθιάγα, Ντε Μάρκος, Βενθεδόρ, Ντάνι Γκαρθία, Μουνιαΐν, Ρ. Γκαρθία, Γουίλιαμς.

Χετάφε: Παίρνοντας το έκτο της τρίποντο στη σεζόν και δεύτερο συνεχόμενο, η Χετάφε κατάφερε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Στον τελευταίο της αγώνα κέρδισε με 1-0 στις λεπτομέρειες την ουραγό Ουέσκα και έφτασε τους 23 βαθμούς, ανεβαίνοντας έτσι στην 11η θέση. Παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις, με τη Χετάφε να είναι πιο απειλητική, να βρίσκει δοκάρι στο πρώτο μέρος και να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 69' με τον Αραμπάρι. Μόλις δύο νίκες σε οκτώ συνολικούς αγώνες ο εκτός έδρας απολογισμός της, έχοντας σκοράρει επτά φορές, ενώ είδε τη μπάλα δέκα φορές να παραβιάζει την εστία της. Ο στόχος στον αποψινό αγώνα για τους «Μαδριλένους» ξεκάθαρος, να φέρουν σε επανάληψη το περσινό τους επίτευγμα όταν απέδρασαν από το «Σαν Μαμές» με τη νίκη με 2-0.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για ακόμη ένα ο Ενές Ουνάλ (επιθετικός), ενώ αμφίβολοι είναι οι Καμπάκο (στόπερ), Ολιβέιρα (μπακ) και Ερνάντες (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Γιάνεθ, Σουάρες, Τζενέ, Καμπάκο (Ετσέιτα), Ολιβέρα (Νιόμ), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Κούμπο, Αλενιά, Κουκουρέγια, Μάτα.

Προϊστορία: Στο «Σαν Μαμές» η Αθλέτικο Μπιλμπάο μετράει 4 νίκες, έναντι δύο της Χετάφε. Επίσης άλλα 4 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.