Μπιλμπάο-Αλαβές 1-1: Δε νίκησε, αλλά έμεινε μπροστά(vid)

Με φαουλάρα του Μπενιάτ το γκολ της Μπιλμπάο

Δεν... χαλάστηκε ιδιαίτερα παρά την εντός έδρας «γκέλα» η Μπιλμπάο! Οι Βάσκοι έμειναν στο 1-1 στο «Σαν Μαμές» με την Αλαβές, παρέμειναν στην έβδομη θέση που δίνει το εισιτήριο για το Europa League και διατήρησαν από τη σημερινή της αντίπαλο απόσταση τριών βαθμών.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό εξ αρχής, χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά και γκολ μέχρι το ημίχρονο. Ήταν το 41ο λεπτό όταν ο Μπενιάτ με απίθανη εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Πατσέκο για το 1-0. Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά αφού ο Μπόρχα Μπαστόν με κοντινό τελείωμα, έφερε το σκορ στα ίσα.

Το δεύτερο μέρος, ανήκε στην Μπιλμπάο που πίεζε φουλ, είχε ευκαιρίες με τους Ινάκι Γουίλιαμς, Κόντρο και Μουνιαΐν οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρουν εστία σε καμία περίπτωση. Και λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο φινάλε, όταν ο Γουακάσο από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει και να δώσει μια τεράστια νίκη στην ομάδα του, που θα την έβαζε ξανά στο... κόλπο της Ευρώπης.