Χόρεψε… τανγκό την Μπόκα η Μπαρτσελόνα!

Με γκολ των Μάλκομ και Ραφίνια, αλλά και του συνήθη ύποπτου Μέσι, οι Καταλανοί επικράτησαν 3-0 των Αργεντινών σε φιλική αναμέτρηση

Οι Καταλανοί υποδέχτηκαν την Μπόκα Τζούνιορς σε φιλική αναμέτρηση και τη φιλοδώρησαν με τρία τέρματα, με τρεις λατίνους να… χορεύουν τους φιλοξενούμενους.

Ο Μάλκομ έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη με δυνατό-διαγώνιο σουτ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Μέσι στο 39’ με ένα από τα κλασικά του γκολ έγραψε το 2-0. Το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Ραφίνια με πανέμορφο τέρμα, έπειτα από ωραίο συνδυασμό στο 67ολεπτό του φιλικού. Δοκάρι είχε η Μπόκα στο 45o λεπτό. Σε όλο το παιχνίδι η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πατούσε καλύτερα, και το αποτέλεσμα σε καμιά περίπτωση δεν προκαλεί έκπληξη. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και σε πολλά σημεία πρόσφερε θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Ήταν μάλιστα και μια ευκαιρία για τους Αργεντινούς φίλους της Μπόκα που μένουν μόνιμα στην Βαρκελώνη να δουν την ομάδα που τόσο αγαπούν.

Πρόκειται για πρόβα-τζενεράλε για την ομάδα του Βελβέρδε, που το Σάββατο θα υποδεχθεί την Ντεπορτίβο Αλαβές για την πρεμιέρα της Primera Division και με τη σημερινή της νίκη κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του τουρνουά «Γιοάν Γκαμπέρ», το οποίο διεξάγεται στη μνήμη του ιδρυτή της Μπαρτσελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση