Ξέσπασε στη Λεγανές και πέρασε στους «8» η Μπαρτσελόνα (vid)

Ξέσπασαν οι Καταλανοί μετά την ήττα από τη Βαλένθια

Με άνεση ξεπέρασε το εμπόδιο της Λεγανές η Μπαρτσελόνα που επικράτησε με 5-0 απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Σιόβα και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας με δύο γκολ στο πρώτο και τρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Κίκο Σετιέν είχει τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το ματς και με σβηστές μηχανές έφτασε σε μια άνετη πρόκριση, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα πρωταθλήματος από τη Βαλένθια που την έριξε από την κορυφή της La Liga.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν με το δεξί στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό ο Γκριζμάν τελείωσε ιδανικά τη φάση μετά από ασίστ του Σεμέντο για το 1-0, ενώ στο 27’ μετά από κόρνερ του Μέσι ο Λενγκλέ βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και αφού νίκησε στον αέρα τον Σιόβα έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Κουεγιάρ.

Τη σφραγίδα του έβαλε στο ματς και ο Μέσι, ο οποίος στο 59’ μετά από ατομική ενέργεια και τη βοήθεια της τύχης, έστειλε την μπάλα με καραμπόλα στα δίχτυα της ομάδας της Μαδρίτης, γράφοντας το 3-0. Πάντως η ομάδα του Σετιέν δεν σταμάτησε εκεί και έφτασε σε ακόμα ένα τέρμα, όταν ο Αρτούτ πήρε το ριμπάουντ μετά από διώξιμο των αμυντικών σε πλασέ του Μέσι και από κοντά έκανε τέσσερα τα γκολ της ομάδας του, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Λιονέλ Μέσι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Πηγή: sport-fm

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση