Στραπάτσο της Μπαρτσελόνα στο «Μεντιθορόθα» (vid)

Στο 1-1 έμειναν οι Καταλανοί μέσα στην έδρα της Αλαβές

Γκέλα ολκής για την Μπαρτσελόνα, που κόλλησε στο 1-1 στην έδρα της Αλαβές και βρέθηκε στο -8 από τη Ρεάλ, αλλά με ένα ματς λιγότερο!

Στο 13ο λεπτό ο Φάτι αστόχησε από κοντά ενώ στο 16’ η Αλαβές έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Έντγκαρ και Ντέιβερσον και στο 20’ το σουτ του Γκριεζμάν έφυγε έξω.

Στο 22’ η Μπαρτσελόνα απείλησε και πάλι με τον Μέσι και τον Πατσέκο να σώζει και στο 29’ η Αλαβές έφυγε στην κόντρα, ο Νέτο έκανε απίθανη γκάφα και ο Ριόχα έκλεψε και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 47ο λεπτό ο Πατσέκο έσωσε μετά από σουτ του Μέσι, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 52’ και στο 62’ αποβλήθηκε ο Ζότα.

Κι έτσι στο 63’ ο Φάτι πέρασε κάθετα στον Γκριεζμάν που με άψογο πλασέ έκανε το 1-1. Στο 69’ ακυρώθηκε γκολ του Γκριεζμάν και στο 77’ ο Πατσέκο έσωσε μετά από σουτ του Φάτι.

Στο 87ο λεπτό ο Πατσέκο έσωσε και πάλι την Αλαβές, λέγοντας όχι σε μονοκόμματο σουτ του Μέσι και στο ίδιο λεπτό ο Πιάνιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Ναβάρο (39’ Αγιρεγαμπίρια), Λεζέν, Πίνα (71’ Μανού Γκαρσία), Ντουάρτε, Έντγκαρ Μέντεθ (56’ Ταβάρες), Ζότα Πελετέιρο, Ντέιβερσον (56’ Χοσελού), Μπατάλια, Ριόχα (72’ Αδριάν Μαρίν)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Άλμπα (68’ Άλμπα), Λενγκλέ (46’ Τρινκάο), Μπούσκετς (46’ Πιάνιτς), Ντε Γιονγκ, Φάτι (77’ Μπρέθγουεϊτ), Ντεμπελέ (46’ Πέδρι), Μέσι, Γκριεζμάν