Ο Χουάνμι την… χάλασε σε Μπαρτσελόνα και Τσάβι!

Πρώτη ήττα του Καταλανού στην τεχνική ηγεσία της Μπαρτσελόνα

Η Μπέτις πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο «Καμπ Νόου», επικρατώντας 1-0 της Μπαρτσελόνα και βάζοντας φρένο στο αήττητο σερί του Τσάβι στον πάγκο των Καταλανών.

Τέζαρε την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νόου» και σκαρφάλωσε στην 3η θέση η Μπέτις! Η ομάδα του Εμάνουελ Πελεγκρίνι επικράτησε 1-0 των «μπλαουγκράνα» σκοράροντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Τσάβι να βλέπει πως χρειάζεται ακόμη μπόλικη δουλειά για να διορθώσει τα κακώς κείμενα για την ομάδα του.

Απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή αλλά να δείχνουν ευάλωτοι αμυντικά από τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν εξαιρετικά στην κόντρα. Τα λεπτά περνούσαν, η Μπαρτσελονα δεν έβρισκε γκολ όσο και να το πάλευε και την… πάτησε. Συγκεκριμένα, ο Χουάνμι στο 79’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κράτησαν τη σπουδαία αυτή νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Έτσι, η Μπέτις ανέβηκε στην 3η θέση στο -1 από τη Σεβίλλη.