Νέο πισωγύρισμα για την Μπαρτσελόνα (vid)

Ισοπαλία με την Βαλένθια

Μία από τα ίδια για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί μετά από τις νίκες επί των Λεβάντε και Σοσιεδάδ, κόλλησαν στο 2-2 με τη Βαλένθια μέσα στο «Καμπ Νόου» κι έκαναν νέο πισωγύρισμα. Έπιασε τον Πελέ ο Μέσι, αλλά οι αλλοπρόσαλλες επιλογές του Κούμαν και η απαράδεκτη αμυντική λειτουργία των «μπλαουγκράνα», τους κόστισαν 2 ακόμη βαθμούς.

Στο 20ο λεπτό η πρώτη αξιόλογη φάση, με το συρτό σουτ του Γουέδες να φεύγει λίγο έξω ενώ στο 25’ οι Γκόμες και Μούσα άλλαξαν στην περιοχή της Μπαρτσελόνα, αλλά κανείς από τους δύο, δεν τελείωσε τη φάση και στη συνέχεια ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από σουτ του Τσερίσεβ.

Όμως στο 29’ μετά από κόρνερ, ο Ντιακαμπί πήρε ολομόναχος την κεφαλιά μέσα από την καρδιά της περιοχής των Καταλανών κι έκανε το 0-1.

Στο 32’ ο Γκριεζμάν από ιδανική θέση έχασε το κοντρόλ κι έκανε κακό πλασέ στη συνέχεια, με τον Ντομενέκ να μπλοκάρει ενώ στο45’ ο Τσερίσεβ σέντραρε όμορφα από αριστερά και ο Γκόμες πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε εντυπωσιακά.

Και στην κόντρα ο Μέσι έβγαλε κάθετα στον Γκριεζμάν, ο Γκαγιά έχασε τον Γάλλο και τον έσπρωξε, με τον ρέφερι να δίνει το πέναλτι και να αποβάλει τον αμυντικό της Βαλένθια. Μετά από VAR αποφάσισε να δώσει μεν το πέναλτι αλλά να μην αποβάλλει τον Γκαγιά, απόφαση τουλάχιστον… περίεργη.

Ο Μέσι εκτέλεσε το πέναλτι, ο Ντομενέκ απέκρουσε και στη συνέχεια ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Γκάμπριελ και στρώθηκε στον Μέσι που με κεφαλιά σε άδειο τέρμα έγραψε το 1-1. Μάλιστα με αυτό το γκολ ο Μέσι, έπιασε τον Πελέ στα 643 γκολ με μία ομάδα!

Στο 49’ ο Τσερίσεβ έκανε κακό σουτ από το ύψος του πέναλτι και στο 52ο λεπτό ο Αραούχο με απίθανο γυριστό σουτ από το πέναλτι, έκανε το 2-1.

Στο 55ο λεπτό ο Ντομενέκ έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μπρέθγουεϊτ, ενώ στο 58’ το σουτ του Ράτσιτς έξυσε τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν και στο 69’ οι «νυχτερίδες» έφτασαν στην ισοφάριση.

Ο Γκαγιά έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκόμες βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα με το μυτάκι κι έγραψε το 2-2. Στο 77ο λεπτό το σουτ του Κοουτίνιο πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Μέσι στο 87’

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Μινγκέθα, Αραούχο, Ντεστ, Μπούσκετς (46’ Ντε Γιονγκ), Πέδρι (86’ Πιάνιτς), Κοουτίνιο (78’Λενγκλε), Μέσι, Γκριεζμάν (73’ Τρινκάο), Μπρέθγουεϊτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκαγιά, Ντιακαμπί, Γκάμπριελ, Βας, Τσερίσεβ (90’ Λι Κανγκ Ιν), Γουέδες (87’ Βαγιεχο), Σολέρ, Ράτσιτς, Μούσα (43’ Άλεξ Μπλάνκο), Γκόμες

Πηγή: aek365.org