Μπαρτσελόνα – Λίβερπουλ 3-0: Ο Μέσι την οδηγεί στη Μαδρίτη! (vid)

Μεγάλη νίκη για τους Μπλαουγκράνα

Μεγάλη νίκη για την Μπαρτσελόνα με 3-0 απέναντι στην Λίβεπρουλ και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στον μεγάλο τελικό το Γουάντα Μετροπολιτάνα. Οι «μπλαουγκράνα» σε μια ακόμη επίδειξη δύναμης από τον Λιονέλ Μέσι που το πήρε για ακόμη μια φορά πάνω του. Η Λίβερπουλ προσπάθησε πάρα πολύ και στην τελική μπορεί να νιώθει αδικημένη από το τελικό σκορ. Ατυχία για τους «reds» που με ένα τέρμα θα άλλαζαν άρδην τα δεδομένα.

Α’ ημίχρονο

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δυο ομάδες που έδειξαν διάθεση να επιτεθούν. Η Λίβερπουλ έβαλε πίεση από αρκετά ψηλά ενώ από την άλλη οι «μπλαουγκράνα» έδειχναν διάθεση να επιτεθούν και να παίξουν ποδόσφαιρο. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σαλάχ έκλεψε την μπάλα από την άμυνα της Μπαρτσελόνα και προσπάθησε να κάνει το σουτ με τον Πικέ να βάζει την κόντρα και να απομακρύνει την μπάλα. Στο 4ο λεπτό ο Σουάρεζ έκανε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κουτίνιο με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Άλισον. Στο 14ο λεπτό οι  Μέσι και Σουάρεζ συνεργάστηκαν άψογα. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και την μπάλα να χτυπά ελαφρός στο χέρι του Μάτιπ. Σωστά όμως άφησε τον αγώνα να συνεχιστεί ο διαιτητής. Αμέσως στο επόμενο λεπτό ο Κουτίνιο έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Άλισον. Ο Κουτίνιο βρήκε νέα μεγάλη ευκαιρία στο επόμενο λεπτό με νέο σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η φάση δεν μέτρησε αφού ήταν σε θέση οφσαιντ. Στο 23ο λεπτό ο Μανέ πάτησε περιοχή με τον Άλμπα να βάζει την προβολή και να απομακρύνει την μπάλα. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Σουάρεζ. Ο Άλμπα έκανε την τέλεια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, έχοντας δει την κίνηση του Σουάρες, ο οποίος με προβολή νίκησε τον Άλισον για το 1-0. Στο 29ο λεπτό είχαμε την ταχύτατη αντεπίθεση από την Μπαρτσελόνα με τον Σουάρεζ να κάνει το γύρισμα και τον Φαν Ντάικ να απομακρύνει την μπάλα. Η Λίβερπουλ έφτασε πολύ κοντά στο τέρμα με τον Μανέ. Ο Χέντερσον έκανε φοβερή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά ο Μανέ έκανε κακό πλασέ με το αριστερό, πάνω στον βηματισμό του. Δίκαια μπροστά στο σκορ η Μπαρτσελόνα με βάση τα όσα έδωσαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα της επανάληψης ο Μίλνερ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Τερ-Στέγκεν να ίπταται και να απομακρύνει με εντυπωσιακό τρόπο ενστικτωδώς την μπάλα σε κόρνερ. Στο 53ο λεπτό ο Σαλάχ γύρισε με την μπάλα προς την περιοχή κάνοντας ένα δυνατό σουτ με τον Τερ-Στέγκεν και πάλι να εκτινάσσεται και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Η Λίβεπρουλ που έδειχνε αποφασισμένη να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 59ο λεπτό ο Σαλάχ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Βαϊνάλντουμ να άφησε πανέξυπνα για τον επερχόμενο Μίλνερ αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε γωνία και ο Τερ Στέγκν μπλόκαρε. Κόντρα στην ροή του αγώνα η Μπάρτσα σκόραρε δεύτερο τέρμα. Στο 75ο λεπτό μετά από κόντρες, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σουάρες μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το πλασέ που σταματάει στο δοκάρι! Ο Μέσι, όμως, πήρε το ριμπαόυντ, κοντρόλαρε με το στήθος και εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο Άλισον ήταν πεσμένος, μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα. Στο 82ο λεπτό ο Μέσι σκόραρε ένα μαγικό τέρμα. Με απίθανη εκτέλεση φάουλ του από τα 30 μέτρα, έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας του Άλισον, που τεντώθηκε όσο μπορούσε αλλά ήταν αδύνατο να το βγάλει. H Λίβερπουλ έχασε μυθική ευκαιρία για μειώσει αρχικά στο σκορ αλλά και να σκοράρει ένα εκτός έδρας τέρμα. Ο Φιρμίνο έκανε άψογο πλασέ κάτω από τα πόδια του Τερ στέγκεν με τον Μπουσκέτς να διώχνει πάνω στην γραμμή. Στη συνέχεια, ο Σαλάχ πήρε το ριμπάουντ αλλά στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Τι να πεις όταν βλέπεις αυτό τον Μέσι να κάνει τέτοια πράγματα. Σε ακόμη ένα μαγικό βράδυ ο Αργεντινός πήρε την ομάδα του από το χέρι και της έδωσε ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Από την άλλη από τους «reds» πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Σαλάχ και Μανέ που είχαν πολύ καλές στιγμές αλλά η τύχη δεν τους χαμογέλασε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Πίσω από τον καλό τους εαυτό οι Φαμπίνιο και Ματίπ που δεν βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα τους. Από την Μπαρτσελόνα κακό παιχνίδι έκανε ο Κουτίνιο.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): 4-3-3 για τον Βαλβέρδε που ξεκίνησε τον αγώνα όπως πάντα. Στην συνέχεια που είδε την Λίβερπουλ να παίζει και να πιέζει άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 και ήταν άκρος αποδοτικό.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): 4-3-1-2 για τον Γιούργκεν Κλοπ. Καλή εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές του που φάνηκαν πολύ άτυχοι σε μερικές περιπτώσεις. Αν η τύχη ήταν μαζί τους θα μιλούσαμε σίγουρα για διαφορετικό αποτέλεσμα

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Παιχνίδι υπομονής από τον Ολλανδό διαιτητή. Διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και τις εντάσεις που έβγαλαν οι ποδοσφαιριστές.