Μπαρσελόνα-Ατλέτικο Μ. 2-0: Λύγισε ο Όμπλακ και «Campeones, campeones»!(vid)

Στο +11 και περιμένει τη στέψη η ομάδα του Βαλβέρδε

Έχει βρει τον τρόπο να επιβάλλεται σε όλους εντός Ισπανίας η Μπαρσελόνα και όλα δείχνουν πως θα το κάνει και φέτος, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Ατλέτικο στο ντέρμπι κορυφής της λίγκας!

Πλέον οι Καταλανοί ξέφυγαν με 11 βαθμούς και οδεύουν προς το όγδοο πρωτάθλημά τους τα τελευταία 11 χρόνια!

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Μπάρσα με τον Όμπλακ να παλεύει με όλους για να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο κόλπο του τίτλου αλλά στο φινάλε λύγισε. Σουάρες και Μέσσι με δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά (85’ και 86) έδωσαν τη νίκη και το πρωτάθλημα στη Μπάρσα.

Από το 28’ η Ατλέτικο έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντιέγο Κόστα, με τις πληροφορίες να αναφέρουν πως έβρισε τη μητέρα του διαιτητή Μανθάνο και για αυτό βγήκε. Πάντως, οι «Ροχιμπλάνκος» όταν έμειναν με 10 μαζεύτηκαν στην άμυνα και για ένα περίπου μισάωρο δεν επέτρεπαν στην αντίπαλό τους να απειλήσει. Όμως ο Σιμεόνε ρίσκαρε με την είσοδο του Μοράτα και αφού ο Μέσσι βρήκε χώρο η μια απόκρουση του Όμπλακ διαδεχόταν την άλλη. Όλα αυτά μέχρι το 85’ που ο Σουάρες με ωραίο σουτ το νίκησε για να φτάσει τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα και ένα λεπτό αργότερα ο Μέσσι με πανέξπυνο πλασέ καθάρισε το ματς με το γκολ Νο33 φέτος.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση